چهار چرخ

به سرزمین اطلاعات خودرو خوش آمدید .

دولتی شدن قیمت خودروهای وارداتی؟روز گذشته در حالی یک مقام آگاه وزارت «صنعت، معدن و تجارت» خبر از احتمال دخالت مستقیم کمیته خودرو در قیمت‌گذاری خودروهای وارداتی داد که مدیرکل صنایع فلزی و معدنی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در گفت‌وگو با خبرنگار ما این موضوع را تکذیب کرد.
آن طور که شهرام میرآخورلو عنوان کرد، کمیته خودرو (زیرمجموعه سازمان حمایت) هم‌اکنون به صورت غیر مستقیم در قیمت‌گذاری خودروهای وارداتی دخیل است و نظارتی کلی را بر آن دارد، اما قرار نیست برای قیمت آنها تعیین تکلیف کند.
به گفته وی، چون واردکنندگان خودرو به نوعی یارانه ارزی می‌گیرند و با استفاده از ارز دولتی واردات انجام می‌دهند، کمیته خودرو نیز در قبال این امتیاز، نظارتی کلی را بر روند قیمت گذاری آنها اعمال می‌کند. به عبارت بهتر، قیمت خودروهای وارداتی به صورت توافقی و با دخالت غیر مستقیم کمیته خودرو تعیین می‌شود، منتها این «دخالت» غیر مستقیم است و نمی‌توان آن را در حد پروسه قیمت‌گذاری خودروهای داخلی دانست.
گفته‌های میرآخورلو در شرایطی است که یک مقام آگاه در وزارت «صنعت، معدن و تجارت» روز گذشته در گفت و گو با موج تاکید کرده، به زودي و با تصويب کميته قيمت‌گذاري خودرو، وارداتي‌ها نيز مشمول قيمت‌گذاري داخلي خواهند شد.
در این صورت، واردکنندگان نیز مجبورند پروسه ای را که خودروسازان داخلی برای تعیین قیمت‌های جدید طی می‌کنند، بپیمایند. در حال حاضر تمام خودروسازان داخلی (از ایران خودرو گرفته تا گروه بهمن) باید با مجوز کمیته خودرو قیمت محصولاتشان را افزایش دهند و در صورتی که خلاف این عمل کرده و قیمت‌ها را سرخود بالا ببرند، با جریمه سازمان حمایت روبه‌رو خواهند شد. روش کار نیز این گونه است که خودروسازها باید برای افزایش قیمت محصولاتشان، درخواست خود را به کمیته خودرو ارسال کنند و منتظر بررسی و تصمیم نهایی این کمیته باشند. اگر کمیته مذکور با افزایش قیمت‌ها موافقت کند که هیچ، اگر نه، خودروسازان باید محصولاتشان را با همان قیمت‌های قبلی به فروش برسانند. این پروسه البته کاغذبازی‌های خاص خود را دارد و مدت زمان رسیدگی به درخواست خودروسازان نیز معمولا طولانی است ، به همین دلیل امکان افزایش قیمت‌ها به میزان دلخواه و در بازه‌های زمانی کوتاه مدت، وجود ندارد.
حال اگر کمیته خودرو بخواهد در قیمت‌گذاری وارداتی‌ها نیز به طور مستقیم دخالت کند و رفتاری مشابه با خودروسازان داخلی را در قبال واردکنندگان در پیش گیرد، قیمت خودروهای وارداتی نیز تحت کنترل دولت قرار خواهد گرفت. هرچند مدیرکل صنایع فلزی و معدنی سازمان حمایت، دخالت مستقیم دولت در قیمت‌گذاری خودروهای وارداتی را رد می‌کند ، اما به فرض آنکه این اتفاق در آینده رخ بدهد، واردکننده‌ها کار سختی در تعیین قیمت محصولاتشان خواهند داشت و به احتمال زیاد نمی‌توانند قیمت‌ها را مطابق میل خود تعیین کنند.
این در شرایطی است که هم‌اکنون به گفته رییس اتحادیه نمایشگاهداران و فروشندگان خودرو پایتخت، برخی واردکننده‌ها خودروهای خود را دپو کرده و از عرضه آنها خودداری می‌کنند، تا با توجه به آشفتگی‌های بازار ارز و سایر عوامل تعیین کننده قیمت، خودروهای خود را با قیمت بالاتری به فروش برسانند.
حسین اردوخانی همچنین با بيان اينكه شركت‌هاي وارد‌كننده با عرضه‌ محصولات به قيمتي بيش از نرخ‌هاي مصوب سازمان حمايت از مصرف‌كنندگان و توليد‌كنندگان روی آورده و سبب افزايش غيرقانوني قيمت‌ها در بازار شده‌اند، تاکید کرده که واردکنندگان، خودروهای وارد شده با ارز دولتی را به نرخ ارز آزاد وارد بازار مي‌كنند و براي اين كار از روش‌هايي همچون عرضه‌ خودرو از طريق واسطه‌ها، بهره مي‌گيرد.
اظهارات اردوخانی را یک مقام مسوول در وزارت «صنعت، معدن و تجارت» نیز به نوعی تایید کرده و عنوان می‌کند که در شرايط فعلي و با تغييرات نرخ ارز، برخي واردکنندگان خودرو به رغم واردات با ارز دولتي، خودروهاي وارداتي را به نرخ‌هايي بالاتر از سود معقولانه به مصرف‌کنندگان نهايي عرضه مي‌کنند.
به گفته اين مقام مسوول، رفتارهاي اين چنيني از سوي برخي واردکنندگان سبب شده کميته قيمت‌گذاري خودرو به فکر تعیین قيمت براي خودروهاي وارداتي بيفتد.
ظاهرا هدف وزارت «صنعت، معدن و تجارت» این است که با دولتی کردن قیمت‌گذاری خودروهای وارداتی، ضمن سر و سامان دادن به بازار آشفته آنها، واردکنندگان را ترغيب به کسب سود معقولانه کنند.
هرچند انجام این گونه اقدامات از سوی واردکنندگان، هنوز تایید رسمی‌نشده و مسوولان واکنشی به اخبار مربوطه نشان نداده اند، اما آن طور که فعالان بازار می‌گویند، خودروهای وارداتی افزایش قیمتی شدید را در یک ماه گذشته تجربه کرده اند و روند صعودی قیمت‌ها نیز هنوز متوقف نشده است.
طبق آخرین اخبار از بازار، خودروهای وارداتی هم‌اکنون دو حالت «گرانی» و «رکود» را توامان با هم تجربه می‌کنند، حال آنکه معمولا در شرایط «رکود»، قیمت‌ها کاهش می‌یابند یا حداقل تثبیت می‌شوند. به عبارت بهتر، بازار خودروهای وارداتی در حال حاضر نه خریدار دارد و نه فروشنده، زیرا واردکنندگان حاضر به فروش خودروهای خود در شرایط فعلی (نوسان نرخ ارز) نیستند و حتی اقدام به بستن سیستم فروش شان کرده اند و از آن سو مشتریان نیز زیر بار رشد قیمت‌ها نمی‌روند. کارشناسان، اصلی ترین دلیل افزایش قیمت خودروهای وارداتی را رشد خیره کننده نرخ ارز در یک ماه گذشته می‌دانند.
درخواست افزایش قیمت خودروهای وارداتی
اما در این شرایط که قیمت خودروهای وارداتی به سرعت قارچ رشد کرده و مشتری هم پیدا نمی‌شود، برخی واردکنندگان درخواست افزایش قیمت به کمیته خودرو ارائه داده‌اند.
آن طور که مدیرکل صنایع فلزی و معدنی سازمان حمایت به خبرنگار ما می‌گوید، هم‌اکنون سه شرکت رسمی‌واردکننده خودرو، درخواست خود را برای افزایش قیمت محصولاتشان به کمیته خودرو ارائه داده اند و این کمیته مشغول بررسی آنهاست. هرچند میرآخورلو نامی‌از این سه شرکت نبرد، اما با توجه به آنکه حدود 80 درصد از حجم خودروهای وارداتی را آسان موتور (نمایندگی واردکننده محصولات هیوندایی) و اطلس‌خودرو (نمایندگی واردکننده محصولات کیا) به خود اختصاص داده اند، به نظر می‌رسد این دو شرکت جزو درخواست‌کنندگان افزایش قیمت باشند.
باید دید کمیته خودرو ، همان روشی را که برای شکستن حباب قیمت خودروهای داخلی در پیش گرفت و با افزایش قیمت برخی از آنها موافقت کرد، در مورد وارداتی‌ها نیز به کار می‌گیرد؟

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم دی ۱۳۹۰ساعت 14:2  توسط رام  | 

رنو 5 بازهم توليد مي شود


http://www.renault.com/fr/passionsport/les-vehicules-historiques/images_without_moderation/renault5-3-zoom.jpg
استیو نورمن ، قائم مقام ارشد بازاریابی جهانی شرکت خودروسازی رنو، از احتمال تولید مجدد مدل 5( رنو پنج) خبر داد. به نظر می رسد برنامه تولید نسل جدید خودروی رنو پنج در آینده ای نزدیک در دستور کار شرکت فرانسوی رنو قرار بگیرد شایعه ها حاکی از آن است که برند آلپاین نیز دوباره احیا خواهد شد علاوه بر آن بر روی مدل های جدید رنو 5 نصب خواهد گردید.
اگر چه هنوز هیچ اظهار نظری رسمی درباره رنو پنج آلپاین منتشر نشده اما همین شایعه ها که ثابت شده گاهی هم به حقیقت می پیوندند، علاقمندان این خودروی کوچک را به تولید مجدد ان امیدوار کرده .
استیو نورمن در این باره گفت: ما به طور جدی به دنبال بازگرداندن رنو پنج و تولید آن در کنار کلیو هستیم. این خودرو برای موفقیت نیاز به ارائه امکانات و عملکرد بهتری نسبت به توینگو، که مدلی شبیه آن است می باشد و این بدین معناست که نسل جدید رنو 5 انقلابی بزرگ از لحاظ ظاهر، فناوری و عملکرد نسبت به مدل سال 1972 خواهد بود.

رنو پنج اولین خودروی فوق کوچک سه در هاچ بک و پر فروش ترین مدل دهه 70 میلادی بود. تولید این خودرو در فرانسه تا سال 1985 و تا زمان جایگزینی supercinq ادامه داشت.

http://media.il.edmunds-media.com/renault/5/ns/renault_5_ill_ns_31711_717.jpg

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم دی ۱۳۹۰ساعت 14:2  توسط رام  | 

قيمت برخي خودروهاي وارداتي

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم دی ۱۳۹۰ساعت 14:1  توسط رام  | 

بهترين تايرهاي چهار فصل دنيا

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم دی ۱۳۹۰ساعت 13:49  توسط رام  | 

محاسن و معایب نیسان مورانو

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم دی ۱۳۹۰ساعت 13:42  توسط رام  | 

آنچه در مورد مگان می دانیم، آنچه نمی دانیم و آنچه باید بدانیم!

http://goldenholidaysleb.com/uploads/CARS/renault-megane-sedan-2006_mare0.jpg

http://upload.moldova.org/auto/Reno/Renault_Megane_F1_Team-R26_03.jpg

بازار خودروهای سواری ایران چندی است با ورود خودروهای به روز اروپایی رنگ و بویی جدید‌‌تر به خود گرفته است. یکی از این خودروهای به روز رنو مگان است که توسط شرکت پارس‌خودرو و تحت نظارت رنوپارس در ایران مونتاژ می‌شود. با توجه به اینکه بازار خودرو داخلی همیشه به اختلاف فاحش بین قیمت و کیفیت داخلی و قیمت و کیفیت خارجی متهم بوده ، این خودرو با کیفیت اروپایی و قیمت مناسب خود موفقیت مناسبی را کسب کرده است. در این گزارش قصد داریم این خودرو را واکاوی کنیم و نکات جدیدی را برایتان بازگو کنیم.

آنچه از مگان می‌دانیم
این خودرو با دو حجم متنوع 2 لیتری (1998 سی‌سی) به قدرت 136 اسب بخار و 1.6 لیتری (1598 سی‌سی) به قدرت اسب‌بخار عرضه می‌شود. مدل 1.6 لیتری با جعبه دنده دستی و مدل 2 لیتری به هر دو حالت دستی و اتوماتیک قابل سفارش است. هر دو مدل شتاب صفر تا 100 کیلومتر در ساعتی معادل 11.1 ثانیه دارند. سرعت نهایی مدل دو لیتری برابر با 195 و مدل 1.6 لیتری برابر 193 کیلومتر در ساعت ثبت شده است. هر دو خودرو با کسب استاندارد یورو 3 بسیار پاک خواهند بود. رنو مگان 5 ستاره کامل از موسسه تست NCAP کسب کرده است. در بازار خرید و فروش مدل 1.6 لیتری حدود 25 و مدل 2 لیتری حدود 30 تا 33 میلیون تومان معامله می‌شود. البته تولید داخل مدل آخر فعلاً موجود نیست و سری‌های وارداتی عرضه می‌شود.
آنچه از مگان باید بدانیم
مگان موجود در کشور متعلق به نسل دوم و یا MKII شرکت رنو است. این خودرو در انواع کوپه، سدان، روباز، استیشن و هاچ‌بک تولید می‌شود. رنو فرانسه بخشی از تولید این خودرو را به شعبه‌های خود در اسپانیا، ترکیه، کلمبیا و آرژانتین واگذار کرده است. با توجه به اینکه تنها تولیدکننده مدل سدان، کارخانه اوياك ترکیه است، بنابراین، قطعات مگان موجود در کشور از این کشور تامین می‌شود. این نسل از مگان در سال 2002 تولید و تا سال 2008 به کار خود ادامه داد. مدل‌های 2009 مگان و یا به عبارتی نسل سوم، چهره‌ و باطنی کاملاً متفاوت دارند. مگان از لحظه ورود به داخل کشور با تایرهای میشلن عرضه می‌شد، اما از سال 2008 به بعد و بعد از پایان قرارداد این شرکت با تایرسازی میشلن، مدل‌های جدید تایر گودیر جایگزین آن شد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم دی ۱۳۹۰ساعت 13:39  توسط رام  | 

عبرت

حکایت عبرت آموز صندوقداري كه هاچ‌بك شد!

http://www.dkmag.net/media/k2/items/cache/6c708d6c888e47baed2644b0e165e179_XL.jpg
در يك روز گرم تابستان اتوبان كرج- تهران را با خودروام طي مي‌كردم. ناگهان ترافيك سنگين شد. كمي جلوتر پژو 206 به پرايد كوبيده بود. مامور راهنمايي و رانندگي مي‌گفت: «راننده پرايد كه 100 متر خروجي اتوبان را رد كرده بود مي‌خواست دنده عقب بگيرد و مسيرش را اصلاح كند، در همين موقع يك دستگاه پژو 206 با سرعت 80 كيلومتر در ساعت از پشت به پرايد برخورد كرد.»

پس پرايد نهايتاً با سرعت 20 كيلومتر در ساعت به عقب مي‌رفت و پژو با 80 كيلومتر سرعت به جلو مي‌آمد. گويا شدت حادثه آنقدر بوده كه راننده پرايد فرصت نكرده بود خودرو را از حالت دنده عقب خارج كند. مامور راهنمايي مي‌گفت: «همين موضوع باعث شد تا مقصر اصلي فوراً مشخص شود زيرا اگر او قبل از برخورد 206 دنده را خلاص كرده بود يا به جلو تغيير وضعيت داده بود اثبات اينكه پرايد به سوي عقب مي‌آمده سخت و يا حتي محال مي‌شد.»  او معتقد بود:‌ « میزان سرعت خودروي پشتي در چنين حادثه‌هايي را مي‌توان از شدت  پرتاب شيشه خودرو جلويي به بيرون حدس زد.» در این تصادف پراید از 63 اسب بخار و پژو 206 از 75 اسب بخار قدرت برخوردار بودند. تمام اينها را برايتان گفتيم تا بدانيد اگر پژو 206 يا پرايد داريد، چنانچه با شرايط مشابهي مواجه شديد و تصادف كرديد، خودرويتان چقدر آسيب مي‌بيند، تا كجا جمع مي‌شود و چه ميزان هزينه برمي‌دارد؟!

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم دی ۱۳۹۰ساعت 13:30  توسط رام  | 

معرفي قهرمانان 4 بخش رالي داکار 2012

http://www.cincuentaonce.com/wp-content/uploads/2011/11/map-course.jpeg

مرحله چهاردهم و پایانی سی و سومین دوره این رقابتها دیشب و بامداد امروز در مسافت 29 کیلومتری از پیسکو تا لیما برگزار شد و نتایج زیر به دست آمد : * اتومبیلرانی : 1- رابی گوردون از آمریکا - تیم هومر 22:43 دقیقه 2- ریکاردو لئال دوس سانتوس از پرتغال - مینی 21 ثانیه اختلاف 3- کریژتوف هولوفژیکس از لهستان - مینی 38 ثانیه اختلاف - رده بندی نهایی : 1- استفان پیترهانسل از فرانسه - تیم مینی 38:54:46 ساعت قهرمان 2- نانی روما از اسپانیا - مینی 41:56 دقیقه اختلاف 3- جینیل د ویلیر از آفریقای جنوبی - تویوتا1:13:25 ساعت اختلاف * موتوربایک : 1- پال اوله والستر از نروژ - تیم کی تی ام 22:26 دقیقه 2- مارک کوما از اسپانیا - کی تی ام 1:08 ثانیه اختلاف 3- استفان اسویتکو از اسلواکی - کی تی ام1:43 ثانیه اختلاف - رده بندی نهایی : 1- سیریل دسپره از فرانسه - تیم کی تی ام 43:28:11 ساعت قهرمان 2- کوما 53:20 دقیقه اختلاف 3- الدر رودریگش از پرتغال - یاماها 1:11:17 ساعت اختلاف * کوادبایک (موتورچهارچرخ) 1- توماس مافی از آرژانتین - تیم یاماها 29:44 دقیقه 2- سرخیو لافوئنته از اروگوئه - یاماها 49 ثانیه اختلاف 3- آلخاندرو پاترونلی از آرژانتین - یاماها 1:18 دقیقه اختلاف در رده بندی نهایی این بخش آلخاندرو پاترونلی قهرمان شد و برادر و هم تیمی او مارکوس پاترونلی دوم و مافی سوم شدند. * کامیون : 1- میکی بیاسیون از ایتالیا - تیم ایویکو 27:22 دقیقه 2- ایلگزار مردیف از روسیه - کاماز 1:26 دقیقه اختلاف 3- هانس استیسی از هلند - ایویکو 1:43 دقیقه اختلاف رده بندی نهایی : 1- خرارد د روی از هلند - تیم ایویکو 45:20:47 ساعت قهرمان 2- استیسی 51:19 دقیقه اختلاف 3- آرتور آرداویچوس از قزاقستان - کاماز 1:47:45 ساعت اختلاف در رالی داکار 2012 ، 466 راننده و کمک راننده و نقشه خوان ماجراجو از 50 کشور در قالب 171 اتومبیل ، 185 موتور ، 76 کامیون و 33 کوادبایک شرکت کردند و مسابقات امسال دو کشته بر جای گذاشت. شرکت کنندگان در 4200 کیلومتر از مسیری 8500 کیلومتری رقابت کردند.در موتورسواری سیریل دسپره برای چهارمین بار قهرمان شد.در بخش اتومبیلرانی استفان پیترهانسل برای دهمین بار عنوان نخست را کسب کرد.( 6 بار در موتورسواری و چهار بار در اتومبیلرانی) مسابقات در 190 کشور پخش زنده شد. قرار است از سال 2013 کشورهای بولیوی و برزیل نیز میزبان قسمتی از مسیر رالی داکار شوند و رقابتهای سال 2013 در مناطق مرکزی کشور شیلی خاتمه خواهد یافت. 29 دوره از رقابتهای رالی داکار - از 1979 تا 2007 از پاریس تا داکار و در شمال آفریقا برگزار شد و پس از یک سال وقفه محل برگزاری مسابقات موقتا به منطقه آمریکای جنوبی تغییر یافت.

http://www.biser3a.com/wp-content/uploads/2011/04/dakar-2011-nasser-al-attiyah.jpg

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم دی ۱۳۹۰ساعت 13:27  توسط رام  | 

رالی بزرگ تهران

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم دی ۱۳۹۰ساعت 22:9  توسط رام  | 

فروش نسل جدید BMW سری 3


بی ام و اعلام کرد که نسل جدید سری سه در سه نسخه 320i (35900 دلار)، 328i ( 43600 دلار) و 335i (51200 دلار) وارد بازار کانادا می شود. قرار است این خودروها از بهار سال جاری وارد نمایندگی های فروش ب ام و در کانادا شوند.   خودروی 43 هزار دلاری 328i مجهز به امکانات سری خودروهای لوکس ب ام و ب مثل جعبه دنده خودکار هشت سرعته، چرم داکوتا، رینگ های 18 اینچی، صفحه نمایشگر 6.5 اینچی Drive i، سامانه استارت/استاپ، بازیابی انرژی ترمز، فرمان الکتریکی و برخی امکانات دیگر می باشد.   خودروی 320i مجهز به یک موتور چهار سیلندر توربو دو قلو به توان 181 اسب بخار است شتاب صفر تا صد کیلومتر بر ساعت این خودرو 7.8 ثانیه است و تقریبا به جز رینگ های 18 اینچی جعبه دنده هشت سرعته خودکار و چرم داکوتا امکانات مشابهی با 320i دارد.   خودروی 335i ظاهری اسپرت تر دارد و جعبه دنده هشت سرعته آن در کنار سامانه تغییر سریع دنده قرار گرفته. چرم داکوتا، سانروف، سامانه کنترل سابقه رانندگی، سامانه کمکی هدایت خودرو، بلوتوث/ یواس پی و اکو پرو (ECO PRO) جز دیگر امکانات اعلام شده این خودرو می باشد.
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم دی ۱۳۹۰ساعت 21:58  توسط رام  | 

واردات 2میلیارد دلار قطعات خودرو به ایران

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران(econews.ir)، براساس آمار گمرک ایران در 9 ماهه امسال بیش از یک میلیارد و 995 میلیون دلار انواع قطعات خودرو مورد نیاز برای تولید خودروهای سواری،‌ اتوبوس، مینی‌بوس، کامیون، کامیونت و وانت وارد کشور شد. وزن قطعات وارد شده به کشور نیز به بیش از 176 هزار و 604 تن رسید.

بیشترین قطعات خودرو از کشورهای چین، فرانسه، ژاپن، آلمان، سوئد، کره جنوبی، امارات و ترکیه وارد ایران شده است. همچنین از کشورهایی مانند اسپانیا، بلاروس، انگلیس، ایتالیا، برزیل، بلژیک، رومانی، صربستان، فنلاند، هلند و هند انواع قطعات خودرو طی سال جاری وارد کشور شده است.
واردات قطعات خودرو به کشور در حالی طی سال جاری به حدود دو میلیارد دلار رسیده که آمار گمرک ایران نشان می‌دهد در همین مدت صادرات قطعات خودرو کشور با افت شدیدی مواجه شده است.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم دی ۱۳۹۰ساعت 0:57  توسط رام  | 

بدهي ونزوئلا به خودروسازان ايراني

هنوز هم عده‌ای از کارشناسان و دست اندرکاران صنعت خودرو بر این باورند که احداث سایت‌های خودروسازی در کشورهای دوست ، جز انباشت ضرر و زیان برای خودروسازان ما سود دیگری دربرنخواهد داشت.

به گزارش دنیای اقتصاد،هنوز هم عده‌ای از کارشناسان و دست اندرکاران صنعت خودرو بر این باورند که احداث سایت‌های خودروسازی در کشورهای دوست ، جز انباشت ضرر و زیان برای خودروسازان ما سود دیگری دربرنخواهد داشت.

این در حالی است که دو سال پيش همزمان با بحران مالی ایران خودرو، بحث ضرردهی شرکت‌های خودروساز داخلی در مجلس شورای اسلامی‌نیز مطرح و رییس کمیسیون صنایع و معادن پیشنهاد جبران بخشی از ضررهای خودروسازان توسط دولت را عنوان کرد .

در همین حال بسیاری از کارشناسان بر این باورند که پایه اصلی شکل‌گیری سایت‌های مذکور، سیاست خارجی ایران بدون توجه به وضعیت خودروسازان کشورمان است. پیرو این اظهار نظر یکی از مدیران شرکت‌های خودروسازی نیز تاکید کرده بود که برخی سایت‌های خودروسازی در خارج، اقتصادي نيست.

در هر حال احداث این سایت‌ها، گذشته از بار ضرردهی آن، خود می‌تواند نشان از توانمندی صنعت خودرو ایران در کشورهای در حال توسعه باشد.

هم اکنون بسیاری از خودروسازان دنیا با توجه به اشباع بازار داخلی خود، اقدام به احداث سایت در دیگر کشورها کرده‌اند، این امر می‌تواند منجر به کاهش هزینه‌های صادراتی خودروسازان شود.

هم‌اکنون خودروسازان کشورمان در کشورهای ونزوئلا ، سوریه، بلاروس، سنگال، مصر و آذربایجان اقدام به احداث سایت ‌های تولیدی خودرو کرده اند ، این در حالی است که در ونزوئلا خودروهای سمند و پراید در کارخانه مشترک ون ایرا اتو از سال ۲۰۰۷ با فناوری ایرانی و سرمایه گذاری ونزوئلا تولید می‌شوند.

در همين حال روز گذشته خبرگزاری ایسنا به نقل از روزنامه ال يونيورسال چاپ كاراكاس، پايتخت ونزوئلا از بدهي بيش از ۲۹۰ ميليون دلاري دولت ونزوئلا به برخي از شركت‌هاي صنعتي ايران خبر داد. این روزنامه تاکید کرده که دو شركت خودروسازي ايران خودرو و سايپا نيز در این بین خواستار بازپرداخت ۱۲۰ ميليون دلاري بدهي دولت ونزوئلا شدند.

با توجه به گزارش روزنامه مذکور مشخص است که ضرر و زیان مالی خودروسازان در کشورهای دارای سایت تنها به میزان مسافت و سیاست خارجی و... برنمی‌گردد بلکه عدم تعهد دولتمردان این کشورها در قبال صنعتگران کشورمان نیز خود دلیلی بر ضرردهی آنها است.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم دی ۱۳۹۰ساعت 0:56  توسط رام  | 

خودروهای برگزیده سال 2012 در آمریکا

شرکت هیوندا دومین مرتبه است که چنین عنوانی را کسب می کند . در سال 2009 مدل هیوندا جنسیس این شرکت به عنوان خودروی برتر سال شناخته شد . برای شرکت لند کروز این اولین افتخار در این زمینه محسوب می شود.

فینالیست های خودروی برتر سال 2012 آمریکای شمالی عبارت بودند از : مدل فوکس شرکت فورد و مدل پسات شرکت فولکس واگن . همچنین کامیون هایی که موفق شدند به بخش فینال راه یابند مدل های ایکس 3 شرکت بی ام دبلیو و سی آر وی شرکت هوندا بودند .

50 خبرنگار خودرو از آمریکا و کانادا که در مجله ، روزنامه ، وب سایت ، شبکه تلویزیونی و رادیویی مشغول به فعالیت هستند در این نظر سنجی به عنوان هیئت داوران شرکت کردند . خودرو ها با توجه به معیار هایی مثل : نوآوری ، طراحی ، امنیت ، عملکرد ، رضایت راننده و ارزش مالی سنجیده شده اند .

خودرو هایی که به بخش نیمه نهایی راه یافتند ، عبارتند از : آئودی ایکس 6 ، آئودی ای 7 ، بیوک ورانو ، شورلت سونیک ، کرایسلر 300/SRT8 ، فیات 500 ، فورد فوکس ، هیوندا اکسنت ، هیوندا ولوستر ، کیا ریو 5 ، سونیک آی کیو ، سوبارو ایمپزرا ، تویوتا کمری ، تویوتا پیروس وی ، فولکس واگن بیتل و فولکس واگن پسات بودند . کامیون های بخش نیمه نهایی نیز شامل بی ام دبلیو ایکس 3 ، هوندا سی آر وی ، مرسدس بنز کلاس ام ، مینی کانتری من ، نیسان کست و ساب 9-4X بودند .

خودروی برگزیده سال 2011 ، شورلت ولت بود . جایزه بهترین خودروی سال تاکنون 10 مرتبه به شرکت های آمریکایی ، 4 مرتبه به شرکت های اروپایی ، 3 مرتبه به خودروسازان ژاپنی و 2 مرتبه به خودرو سازان کشور کره تعلق گرفته است .

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم دی ۱۳۹۰ساعت 0:48  توسط رام  | 

تاثیر باد مخالف بر مصرف سوخت

در سرعت های بالا مقدار قابل توجهی از نیرو صرف غلبه بر باد مخالف و شکافتن هوا می شود. قدرتی که برای غلبه بر باد مخالف و شکافتن هوا صرف می شود به وسیله فرمول زیر بیان می شود:
375 / (سرعت * کشش آیرودینامیکی ) = قدرت( اسب بخار)

و فرمول کشش آیرودینامیکی:
2/ 2(سرعت) * چگالی هوا * ناحیه پیشانی * ضریب کشش = کشش آیرودینامیکی

بنابراین می بینیم که یه کشش آیرودینامیکی ( در نتیجه قدرت لازم برای غلبه بر فشار هوا) به اندازه توان 2 سرعت افزایش می یابد. یعنی اگر سرعت دو برابر شود، برای غلبه بر فشار هوا 4 برابر قبل نیرو مصرف شده و مسلما مصرف سوخت افزایش قابل توجهی خواهد داشت، به خصوص در خودروهایی که طراحی آیرودینامیک خوبی ندارند.
بنابراین می بینیم که مصرف سوخت علاوه بر دور موتور تابع موارد دیگری ( مانند همین فشار هوا) نیز هست. علاوه بر این، مصرف سوخت در دنده 5 و دور موتور فرضا 4000 بسیار بیشتر از همان خودرو با دور موتور 4000 در دنده 4 است.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و پنجم دی ۱۳۹۰ساعت 12:5  توسط رام  | 

رده بندی کیفیت آذر ماه 90

http://funiweb.ir/wp-content/uploads/2012/01/FW9878.jpg

+ نوشته شده در  شنبه بیست و چهارم دی ۱۳۹۰ساعت 23:44  توسط رام  | 

P.K در راه ونزوئلا

http://www.autofolie.org/img/2-coques-r5.jpg

خودرو P.K یکی از محصولات شرکت پارس خودرو است که از اواخر سال ۱۳۸۰ وارد بازار ایران شد. موتور این خودرو موتور پراید (پر فروش ترین خودروی ایرانی) و بدنه آن مربوط به رنو (سپند) بود. بیشتر اسکلت و قطعات به کار رفته در این خودرو مانند شاسی، موتور، گیربکس، چرخ‌ها، رادیات و... مربوط به پراید است. تولید این خودرو کم مصرف و مناسب سفرهای شهری تا ابتدای سال ۱۳۸۶ ادامه یافت.

دلیل توقف تولید این خودرو غیر استاندارد بودن آن عنوان شد حال آنکه خرید و فروش این خودرو بنا به دلایلی همچون کم مصرف بودن ، شتاب بالا (به دلیل قدرت موتور و سبکی بدنه) ،سرعت مناسب در سفرهای برون شهری(حدود ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت) ، استحکام بدنه (به نسبت خودروی پراید) ، قیمت مناسب آن (حدود ۵ میلیون تومان) به نسبت قیمت سایر خودروهای ایرانی مانند پراید و راحتی در استفاده شهری بدلیل کوچک بودن (جای پارک راحت)رو به افزایش است .
این خودرو که جایگزین رنو 5 بود، در آخرین سال تولید به نام نیو پی کی به بازار عرضه شد. این در حالی است که با فشار موسسه استاندارد و دیگر مقامات مسوول این خودرو نیزاز خط تولید حذف شد. هر چندکه پارس خودرو با توجه به سفارشات قبلي و با وجود اعلام توقف خط ، توليد سه‌هزار پي.كي را در برنامه كاری خود قرار داد،اما تولید ماکسیما و پی کی در کنار یک دیگر، این شرکت را در آمار کیفی خودروها  جزو با کیفیت ترین و بی کیفیت ترین تولید کننده خودرو قرار داد. با این حال گمانه زنی هایی در مورد خودرو جایگزین پی کی زده می شد از جمله اینکه قرار است خودرویی با کیفیت تر و در محدوده قیمتی پی کی تولید شود .
حتی مدیران پیشین شرکت نیز ضمن تایید تولید نسل جدید خودرویی از کلاس A عنوان کردند که با حدف P.K  بلافاصله خودروی دیگر با محدوده قیمتی این خودرو به بازار عرضه خواهد شد. هرچند امیدهای زیادی در وعده های مدیران پارس خودرو از سوی مردم احساس می شد اما این وعده هیچ گاه محقق نشد و خودروی پراید همچنان ارزان ترین خودرو کشور به ثبت رسید. از سوی دیگر یک منبع آگاه در این زمینه عنوان کرد که پارس خودرو نتوانست در ارزیابی خود، خودرویی با کیفیت بهتر از P.K   با همان محدوده  قیمتی، جایگزین کند.
به گفته وی اگر این شرکت اصرار در جایگزین کردن خودرویی در خط تولید مذکور داشت به طور حتم یا قیمت افزایش پیدا می کرد و یا کیفیت خودرو جایگزین به دلیل هزینه های سربار کاهش می یافت ، به همین دلیل پروژه جایگزینی متوقف ماند.
اما از سوی دیگر شنیده می شود که خط تولید P.K توسط شرکت خصوصی ونزوئلایی در حال خرید است و مذاکراتی نیز در این مورد بین پارس خودرو و شرکت مذکور صورت گرفته است.
به گفته یک منبع آگاه در پارس خودرو در حالی که فروش خط تولید قطعی است اما مذاکرات با کندی پیش می رود. از سویی دیگر شرکت پارس خودرو اصرار دارد که در خط تولید p.k حتما خودرویی در همان کلاس جایگزین کند .
این خودرو می تواند حتی دو برابر p.k  قیمت داشته باشد تفرشی مدیر عامل شرکت پارس خودرو پیش تر گفته بود که خودرو اسمارت که محصولی سفارشی از سواچ و بنز می باشد قرار است در خط تولید p.k  قرار گیرد.
هرچند دو خودرو اسمارت و p.k  فاصله قیمتی زیادی دارند اما کیفیت آنها نیز از زمین تا آسمان است.
مدیر عامل شرکت پارس خودرو گفته بود که قرار است این شرکت خودروهای کلاس A را وارد و بعد مونتاژ کند بنابراین  بهتر است که در وحله اول خودروهای با کیفیت را به خط تولید خود وارد کند.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و چهارم دی ۱۳۹۰ساعت 23:34  توسط رام  | 

تک ترین BMW ایران و صاحبش

http://www.bmwmregistry.com/faq/850cs/850cs_interior.jpg
http://www.carthrottle.com/wp-content/uploads/2009/02/8series5.jpg

ملاقات و گزارشی مختصر از ب‌ام‌و سری 8  و صاحبش را داده ایم  البته الان دیگه اکثراً شما این اتومبیل زیبا را دیدید ولی تا اسمش میاد همه می‌گن بابا ما تا سری 7 شنیدیم مگه سری 8 هم هست؟؟!! بـــــله هست ولی چون این اتاق دراوایل دهه 90 میلادی تولید شده و به تعداد محدودی هم تولید شده هیچ نام و نشانی از این اتومبیل ارزنده در کشور ما نیست ولی  صاحب عشق خودرو این ماشین  با آوردن این اتومبیل از اروپا واقعاً کاری بسیار زیبا و عاشقانه انجام داد  شاید بگید به چه دلیل؟ من کاملاً نمی‌گم چون در متن گزارش اشاره و توضیح داده شده ولی این رو بدونید که تاکنون معادل قیمت یک مرسدس CLS 350  برای این اتومبیل و پلاک وگمرک ... هزینه شده عشق اتومبیل یعنی این!

* شما خودتون را معرفی کنید:
من حسین چپرباف، متولد 1345 شمیرانات.
* آیا کار شما با اتومبیل مرتبط است؟
خیر، بنده کارم آزاد هست ولی خیلی به اتومبیل علاقه دارم مخصوصاً اتومبیل‌‌های تک.
* خاص‌ترین اتومبیلی که داشتید؟
من خاص‌ترین اتومبیل اسپرتی که داشتم همین اتومبیل هستش ولی کلاسیک خیلی داشتم 160-170-180 تریومف- هیلمن 1951 اتومبیل‌‌ها اکثراً به موقع خودش خاص بوده.
* اولین اتومبیلی که داشتید؟
یک تریومف TR6 که قرمز رنگ بود و یک سال و نیم طول کشید که من اون اتومبیل رو جمع کردم و واقعاً دوستش داشتم.
* بهترین اتومبیلی که داشتید؟
همین ب‌ام‌و 850.
* در مورد اتومبیلتون کاملاً توضیح بدهید:
این اتومبیل مدل 1991 است و از سال 89 تا 99 این اتومبیل تولید شده سال 89 اولین سری این اتومبیل در مونیخ به نمایشگاه گذاشته شد و تا سال 99 هم 1500 دستگاه از این اتومبیل تولید شد 830-840-850 که آخرش به 850 csi ختم شد. در مورد آپشن‌‌ها هم خیلی از آپشن‌‌هایی که تا اون زمان روی اتومبیل‌‌ها نبوده این اتومبیل داره و بسیار مدرن بوده در همان سال‌‌ها هم حالا صندلی‌‌های برقی ماساژور دار تودوزی تمام چرم کنسول وسط یک تکه تا صندلی عقب برای راحتی سرنشین‌‌ها نشانگر سوخت و روغن و اینکه مثلاً آلارم می‌ده که با این روغن یا بنزینی که داری چند کیلومتر دیگه می‌شود رانندگی کرد، تمامی عیب‌‌های اتومبیل را نشان می دهد حتی تمام شدن لنت و ... تازه به صورت نوشته روی صفحه ظاهر می‌شود.
* در مورد موتور این اتومبیل توضیح می دهید !
12 سیلندر 5000 سی‌سی که برخلاف عددی که پشتش نوشته چون همه فکر می‌کنند که 5000 سی‌سی است ولی این اتومبیل دارای موتور 6 لیتری هست. سرعت این اتومبیل محدود به 300 کیلومتر است  صفر تا 100 این اتومبیل تقریباً 5 ثانیه هست.
* Csi به چه معناست ؟
C : Coupe    S :Super   i :ingection
* دیسک ترمز این اتومبیل به چه اندازه است؟
دیسک این اتومبیل درست از رینگ فابریک پراید بزرگ‌تر هستش 3/13 اینچ!
* این همه تنوع در کمپانی ب‌ام‌و پس چرا 850 csi؟
این اتومبیل به یک باره به من پیشنهاد شد! این اتومبیل سوئد بود و برای یکی از دوستان صمیمی من بود و من از طریق ارتباط و مکاتبه‌ای که داشتم اتومبیل این دوست عزیز رو دیدم و به یک طریقی تحقیق کردم که ببینم که اگر بیارم این اتومبیل رو آیا پلاک می‌شود یا نه؟ که موفق شدم این کار رو انجام دادم.
* چه سالی این اتومبیل رو خریداری کردید؟
سال 82.
* چه سالی موفق شدید پلاک بگیرید؟
سال 85 تا قبلش در گمرک بود و خاک می‌خورد!
* برای پلاک گرفتن چقدر مشکل داشتید؟
هفت‌‌خوان رستم رو رد کردیم!
* از چه مرزی وارد کشور شد؟
از مرز بازرگان.
* آیا در این مدت اتومبیل شما آسیب دید؟
بسیار کم، البته من چندین چادر تهیه کردم و هر کس که می‌رفت به اون سمت می‌دادم می‌برد تا اتومبیلم خاک نخورد چون مدام چادر این اتومبیل رو می‌دزدیدند.
* آیا اتومبیل شما رنگ شده؟
بله، چون آفتاب رنگ این اتومبیل رو اذیت کرده بود من رنگی که آلمان روی ب‌ام‌و می‌باشد را خریدم و کلاً رنگ کردم.
* هزینه رنگ اتومبیل شما؟
حدوداً 5 میلیون تومان.
* چقدر برای این اتومبیل که به اینجا برسه خون دل خوردید؟
تا دلت بخواد شب شده من سه دفعه از خواب پریدم چون ماشینم تو تعمیرگاه بوده که می‌خواستم صبح سحر برم بالا سر ماشین خواب نمونم!
* وقتی اتومبیل دست روکش دوز و ... باشه خودتون بالا سر ماشین هستین؟
100درصد باید ببینم که چه کار می‌کنه.
* از این اتومبیل چند دستگاه در کشور موجود است؟
همین یک عدد قانونی و شماره‌گذاری شده است دو تای دیگر هم گذر موقت آمده و رفته.
* قاعدتاً وقتی که به تهران آمد قابل استفاده نبود،چقدر خودتون روی این اتومبیل کار کردید؟
نزدیک 5/1 سال البته بعد از پلاک گرفتن.
* تمام کارهایی که روی این اتومبیل انجام دادید فابریک بوده؟
من کلاً هر اتومبیلی که جمع می‌کنم اگر حتی لوازم متفرقه داشته باشه برمی‌دارم و آنچه که برای خود کمپانی هست روی این اتومبیل ست می‌کنم.
* در مورد رینگ و لاستیک معروفی که زیر این اتومبیل هست توضیحی می‌دید؟
من اینجا خیلی رینگ زیر اتومبیل پرو کردم ولی نظر من رو تامین نمی‌کرد یکی از دوستان من که در اسپانیا هست برای من کاتالوگ فرستاد و من از روی اون کاتالوگ با هم فکری چند تا از دوستانم این رینگ‌‌ها رو انتخاب کردیم و این رینگ‌‌ها از اسپانیا فرستاده شد هر کی هم دیده گفته عالیه!!
* قیمت تموم شده رینگ‌‌های اتومبیل شما؟
15 میلیون تومان!
* هر چند وقت یک بار سوار این اتومبیل می‌شوید؟
هر وقت که دلم هواش و بکنه!
* اگر پسرتون از شما بخواد که پشت ماشین بنشینه شما اجازه می دید؟
اصلاً!
* در کشور ما با این اتومبیل‌‌های خاص چگونه رفتار می‌کنند؟
متاسفانه  اصلاً جایی برای این اتومبیل‌‌ها در نظر نگرفتند.
* چند وقتی صحبت فروش این اتومبیل بود آیا هنوز هم قصد فروش این اتومبیل را دارید؟
تصمیم فروش من قطعی نیست، بسته به شرایط هست چون یک اتومبیل خاصی است و یک افراد خاصی هم باید این اتومبیل را داشته باشند حالا اگر اون فرد خاص پیدا بشه و با من بتونه کنار بیاد!!
* تا حالا چند کیلومتر با این اتومبیل رانندگی کردید! مشکلی نداشته؟
بیش از 100,000km نه اصلاً مشکلی نداشته خیلی عالی و خوب.
* ضعف و قوت این اتومبیل؟
ضعف به هیچ عنوان نداره اگه نظر من رو می‌خواهید که صاحب این اتومبیل هستم قوت این اتومبیل هم این که از همه نظر ارضاکننده است چه راه رفتن چه تیپ و قیافه و ... به قول جوونا خیلی خفــــــــنه!
* هر بار که بیرون هستید چقدر این اتومبیل جلب توجه می‌کند؟
امکان نداره که بیرون نریم فیلم و عکس نگیرند یا پارک که می‌کنیم که دیگه خدا به خیر بگردون! به قول معروف رد که می‌شم تمام سرها برمی‌گرده با این اتومبیل!
* واکنش شما وقتی که کنار اتومبیل هستید و کسی در حال عکس گرفتن از اتومبیلتون هست؟
اصلاً به روی خودم نمی‌آورم که صاحب اتومبیل هستم که راحت بتوانند عکس رو بگیرند.
* تا حالا با ب‌ام‌و‌‌های دیگر زورآزمایی کردید؟
بله، یک بار با یک ب‌ام‌و 330 این کاررو انجام دادم که خوشبختانه دنده يك که به 2 رفت 330 رو خیلی عالی پشت‌سر گذاشتم.
* تا به حال تصادف کردید با این اتومبیل؟
خدا رو شکر خیر.
* با این اتومبیل بیشتر چه جاهایی رفتید؟
مسافرت زیاد رفتم؛ شمال، شیراز، اصفهان و در تهران هم که بیشتر در محدوده منزل خودمون (نیاوران) می‌گردم.
* در شهرستان‌‌ها برخورد با این اتومبیل؟
خیلی‌‌ها لطف دارن ولی تک و توک هم واقعاً کم لطفی می‌کنند و ...
* همین الان که در حال آمدن به اینجا بودید، اتفاق خاصی نیفتاد؟
چرا یک بنز CLS کنار اتومبیل من اومد و گفت من چشمم دنبال ماشینت هستش و بیا با هم عوض کنیم ولی باز هم من قبول نکردم.
* خاطره خوب و بد از این اتومبیل؟
خاطره بد که تا حالا نداشتم، فقط خاطره بد من این هستش که سمت دهکده المپیک بنزین تموم کردم ! مابقی همه خوب بوده اونی که تو ذهنم مونده این که من عید شمال بودم و یک سری از این جوونای با ذوق و سلیقه که همه هم ماشین‌های خوب و قشنگ داشتند همه جمع شدند دور من و هی ایول گفتند به قول معروف! هر وقت باهاش می‌ری بیرون کلاً خوش می‌گذره چون رنگش هم شاد و قشنگ هست، یک خاطره دیگه هم به ذهنم اومد که یک دفعه از جلوی یک مدرسه رد می‌شدم که به یک بار معلم مدرسه اومد گفت آفرین به شما که این رنگ شاد و انتخاب کردید و بچه‌‌ها همه روحیه‌شون عوض شد !
* اگر قرار باشه که این اتومبیل رو بفروشید چه اتومبیلی رو می‌خرید؟
من ابتدا باید یک اتومبیل بخرم بعد این ماشین رو بفروشم همون کاری که با جی‌تی 3000 کردم که اون جی‌تی 3000 هم تمیزترین جی‌تی 3000‌‌های ایران بود تو این چندتایی که هست.
* این اتومبیل چه آپشنی اسپرت دیگری دارد؟
کیت بدنه بسیار پهن M1 هست که خیلی زیبا هم هست ولی من قصد ندارم ببندم چون خیلی به قول گفتنی ماشین تابلو می‌شه!
* چه آپشنی رو قصد دارید روی این اتومبیل ست کنید؟
چون من این اتومبیل رو به صورت استاندارد جمع کردم فقط رینگ رو اضافه کردم چیزی رو هم مد نظر ندارم همین طوری خیلی بهتره.
* تعویض رینگ‌‌های قبلی دلیلی داشت؟
بله، خیلی کوچک بود.
* اگر شما یک اتومبیل دیگر مثل همین با پلاک در خیابان به طور اتفاقی ببینید چه می‌کنید؟!
باور نمی‌کنم!
* شما به عنوان قدیمی‌‌های ماشین بازی چه اسپرت و چه کلاسیک، بازار اتومبیل‌‌های اسپرت و تک و کلاسیک و ... از چه موقع داغ شد؟
از موقعی که آقای کلهر نمایشگاه‌‌های تیونینگ آپشن رو برگزار کرد واقعاً جوونای باذوق ما فهمیدند که چه باید بکنند ولی بازهم اشکالاتی هست.
* می‌شه بگید چه مشکلی؟
بعضی‌‌ها که البته بیشتر هم این‌طور هست با ذوق‌‌ها دستشان تنگ است و  برخی کسانی که پول زیادی دارند سلیقه ندارند باید این دوگروه همکاری کنند تا بهترین اتومبیل‌‌ها در این کشور ساخته بشه به عبارتی پول دارها اسپانسر بی‌پول‌‌ها بشوند این نظر من هستش اگر پیشرفت ایران در این عرصه موردنظر هست.
* بیشترین سرعتی که با این اتومبیل رفتید؟ در چه اتوبانی؟
من سال گذشته 300 کیلومتر در اتوبان اصفهان با این اتومبیل رفتم، تازه دور موتور روی 4500 دور بود! شتاب و صدای طنین‌انداز موتور عالی بود.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و چهارم دی ۱۳۹۰ساعت 23:30  توسط رام  | 

هزينه نگهداري و استفاده از خودروهاي «سوناتا» و «آزرا»

ك دستگاه آزرا صفر كيلومتر مدل 2009 قيمتي معادل 51 ميليون و 200 هزار تومان دارد اما نمونه يك سال كاركرده آن (با حدود 20 هزار كيلومتر) بيشتر از 42 ميليون تومان خريدار ندارد بنابراين افت قيمت آزرا بعد از يك سال حدود 9 ميليون تومان است. از سوي ديگر خودرو سوناتا صفر كيلومتر نيز كه 42 ميليون و 500 هزار تومان عرضه مي‌شود بعد از يك سال كاركرد در حد 34 ميليون تومان خريداري مي‌شود كه از هشت ميليون تومان افت قيمت برخوردار خواهد بود. همچنين دارندگان اين خودروها اگر فقط روزي 50 كيلومتر نيز با آنها رانندگي كنند بعد از يك سال و طي مسافت حدود 20 هزار كيلومتر چيزي در حدود 2 هزار ليتر بنزين سوپر خواهند سوزاند كه به دليل نداشتن سهميه سوخت و پرداخت 540 تومان بابت هر ليتر بنزين سوپر بايد ظرف يك سال حدود يك ميليون تومان هزينه سوخت بپردازند. از سوي ديگر براي هر كدام از اين خودروها بايد سالي حدود 350 هزار تومان حق بيمه شخص ثالث پرداخت كرد و چنانچه هزينه لوازم مصرفي يك سال نظير روغن، فيلترها، لنت‌ها، لاستيك‌ها و ... را صرف‌نظر از موضوع گارانتي حداقل 500 هزار تومان فرض كنيم تا اينجا مي‌توان گفت براي آزرا سالي حدود 11 ميليون تومان و براي سوناتا سالي حدود 10 ميليون تومان هزينه وجود دارد كه در صورت عدم تصادف و عدم نياز به ساير قطعات، روزانه چيزي در حدود 25 تا 30 هزار تومان مي‌شود.

اگر خاطرتان باشد قبلاً قول داده بوديم هزينه استفاده و نگهداري خودروهاي «سوناتا» و «آزرا» را در اين شماره برايتان گزارش كنيم.
تفاوت‌ها
خودرو «سوناتا» كه يك سدان خانوادگي بزرگ نيمه لوكس در كلاس «D» است و در بازه قيمتي 40 ميليوني‌ها قرار دارد و خودرو آزرا كه يك سدان لوكس بزرگ در كلاس «E» محسوب مي‌شود و در بازه قيمتي 50 ميليوني‌ها قرار مي‌گيرد.
پس در همين ابتدا تفاوت‌هاي اين دو خودرو مشخص شد: لوكس در برابر نيمه‌لوكس، خودرو 40 ميليوني در برابر خودرو 50 ميليوني و خلاصه كلاس «E» كه بالاتر از كلاس «D» مي‌باشد.
جدال فني
آزرا و سوناتا هر دو به طور مشترك از گيربكس تيپ‌ترونيك، ديفرانسيل جلو يا همان FWD و استاندارد آلايندگي يورو3 بهره مي‌برند اما حجم موتور آزرا با 3342 سي‌سي حدود 983 سي‌سي از سوناتا بيشتر و قدرتش نيز 61 اسب‌بخار از سوناتا بالاتر است زيرا سوناتا در شش هزار دور به 174 اسب‌بخار قدرت و آزرا در همين دور به 235 اسب‌بخار قدرت مي‌رسد.
ظرفيت باك 75 ليتري آزرا پنج ليتر از حجم باك سوناتا بيشتر و مصرف تركيبي آن حدود 5/1 ليتر بالاتر است.
آزرا در 8/7 ثانيه و سوناتا در 4/10 ثانيه از حالت سكون به سرعت 100 كيلومتر مي‌رسند و در حالي كه حداكثر سرعت سوناتا از مرز 202 كيلومتر تجاوز نمي‌كند ولي حداكثر سرعت آزرا حدود 30 كيلومتر بيشتر است. اين در شرايطي است كه سوناتا از آزرا حدود 127 كيلو سبك‌تر مي‌باشد.
فرق هيوندايي با هيوندايي
با نگاه به مشخصات فني خودروهاي هيوندايي كه از سوي شركت واردكننده در اختيار عموم قرار مي‌گيريد خواهيد ديد كه موتور خودرو سوناتا از نوع چهار سيلندر 16 سوپاپ است و خودرو آزرا نيز از موتور شش سيلندر Vشكل با 24 سوپاپ بهره مي‌برد. جالب است بدانيد سوناتاهاي چهار سيلندر عمدتاً از اواخر سال 2007 و اوايل سال 2008 ميلادي به اين طرف وارد شدند تا با توجه به اختلاف قيمتي كه دارند، كلاسي متفاوت‌تر از آزرا داشته باشند ولي تا قبل از آن يعني از سال 2005 تا 2007 ميلادي خودروهاي سوناتا شش سيلندر نيز وارد كشور مي‌شد كه موتور آنها با خودروهاي آزرا يكي بود و تنها اتاق آنها از لحاظ ظاهر بيروني و دروني با آزرا تفاوت داشت.
گفته مي‌شود هزينه تعمير و نگهداري خودروهاي سوناتا شش سيلندر با خودروهاي آزرا برابر است ولي سوناتاهاي چهار سيلندر هزينه تعمير و نگهداري كمتر نسبت به آزرا دارند. آنچه اهميت دارد اين است كه از اواخر سال 2007 ميلادي به بعد سوناتاهاي چهار سيلندر حجم عمده‌اي از واردات اين خودرو را به خود اختصاص دادند.
بنابراين خودروهاي سوناتا در دو مدل شش سيلندر و چهار سيلندر و خودروهاي آزرا در يك تيپ با دو رده تجهيزات عرضه مي‌شوند به طوري كه در اين زمينه مي‌توان از آزرا با نويگيشن و بدون نويگيشن نام برد كه توسط شركت آسان‌موتور عرضه مي‌شود.
از سوي ديگر عده‌اي معتقدند كه خودروهاي سوناتا شش سيلندر در بازار ايران كمتر از مدل چهار سيلندر يافت مي‌شود.
هيوندايي مي‌تازد
براساس آنچه كه تاكنون توسط گمرك و وزارت بازرگاني اعلام شده در سال گذشته خودروهاي هيوندايي بخش زيادي را از مجموع واردات خودروهاي خارجي به خود اختصاص داده‌اند كه عمده آنها سوناتا و آزرا بوده‌اند.
اين مساله نشان از آن دارد كه برند هيوندايي در ايران و در ميان برندهاي ديگر شناخته‌شده‌تر و براي عموم قابل دسترس‌تر است و عموم مردم از لحاظ خريد و فروش بيشتر مي‌توانند به آن اعتماد كنند.
با اين حال مي‌توان يك اصل كلي را دراينجا به آن اشاره كرد. خودروهاي ژاپني اگر چه نسبت به خودروهاي كره‌اي از كيفيت بالاتري برخوردارند ولي اين قانون بيشتر مربوط به بازارهاي داخلي اين دو كشور است و در مورد بازارهاي صادراتي آنها چندان صدق نمي‌كند. به عنوان مثال اگر تويوتاي كمري در كشور سازنده يعني ژاپن كيفيت بالاتري نسبت به سوناتا در كره دارد ولي كيفيت اين دو در بازارهاي صادراتي تقريباً مشابه يكديگر است. كره‌اي‌ها از آنجا كه مي‌خواهند با خودروهاي ژاپني در بازارهاي صادراتي رقابت كنند بنابراين سعي مي‌كنند محصولاتشان را با امكانات بيشتر اما با قيمت ارزان‌تر ارائه دهند.
سوناتا چهار سيلندر يا شش سيلندر؟
«امين انصاري‌بنام» كسي است كه يك دستگاه سوناتا شش سيلندر دارد و حدود هفت هزار كيلومتر با آن رانندگي كرده است. او معتقد است: سوناتا اندكي نسبت به ماكسيما خشك‌تر است. انصاري كه سوناتايش را با 27 هزار كيلومتر كاركرد حدود 33 ميليون تومان براي فروش گذاشته است، مي‌گويد: در حال حاضر خودرو سوناتا شش سيلندر صفر كيلومتر در بازار موجود نيست ولي كاركرده تميز آن را مي‌توان با كمتر از 35 ميليون تومان خريداري كرد.
به گفته او حجم موتور سوناتاي شش سيلندر 3342 سي‌سي و حداكثر سرعتش برابر با آزرا است و تفاوت آن با سوناتا چهار سيلندر در آن است كه شتاب بهتري نسبت به آن دارد اما در عوض مصرف سوناتاي شش سيلندر از سوناتاي چهار سيلندر حدود دو ليتر بيشتر مي‌باشد.
وي با توجه به هزينه‌هاي تعمير و نگهداري خودروهاي سوناتا ترجيح مي‌دهد كه مدل شش سيلندر آن را سوار شود.
چرا سوناتاي شش سيلندر؟
شايد يكي از سوالاتي كه در اينجا مطرح شود اين باشد كه چرا از سال 2008 به بعد ديگر سوناتاي شش سيلندر به كشور وارد نشد و شايد يكي از پاسخ‌هايي كه بتوان به اين سوال داد اين باشد كه سوناتاي شش سيلندر با توجه به قيمت و امكانات نزديك به آزرا مي‌توانست هم در ميان‌مدت بر فروش خودرو آزرا تاثير بگذارد و هم امكان شكست پروژه سوناتا شش سيلندر در مقابل آزرا وجود داشت.
يكي از دارندگان خودرو سوناتا شش سيلندر به خبرنگار ما گفت: زماني كه دو سال پيش مي‌توانستيم يك دستگاه آزرا با 20 هزار كيلومتر كاركرد را 37 ميليون تومان بخريم آيا معقول بود كه با همين مقدار پول يك دستگاه سوناتاي شش سيلندر با 3 هزار كيلومتر كاركرد را خريداري كنيم؟
هزينه‌هاي سوناتا
احمد دوستي يكي از دارندگان خودرو سوناتا مي‌گويد: اگرچه برخي از قطعات و لوازم سوناتا نسبت به خودروهاي همكلاسش گران‌تر است و به عنوان مثال بايد بابت كمك‌فنر اين خودرو از 300 تا 500 هزار تومان هزينه كرد ولي برخي از لوازم مصرفي آن نيز حتي از پژو 206 تيپ 6 نيز ارزان‌تر است به طوري كه فيلتر هواي سوناتا هشت هزار تومان و فيلتر هواي پژو 206 بيش از 10 هزار تومان است.
وي ادامه داد: «من در حالي كه قبلاً بابت فيلتر روغن پژو 206 تيپ شش حدود 14 هزار تومان پول مي‌دادم ولي فيلتر روغن سوناتا را نيز با همين مقدار پول عوض مي‌كنم.
به گفته او: در حالي كه دسته موتور پژو 206 بيش از 50 هزار تومان قيمت دارد ولي من دسته موتور سوناتا را 25 هزار تومان خريداري كردم.
خيلي‌ها معتقدند: قيمت لوازم يدكي سوناتا از قيمت لوازم يدكي برخي از خودروهاي داخلي نيز كمتر است. برخي از دارندگان خودروهاي سوناتا نيز از زود به صدا افتادن پولوس سوناتا گلايه دارند و مي‌گويند وقتي پولوس سوناتا نياز به تعويض دارد بايد براي تعويض كامل سيستم آن حداقل 350 هزار تومان هزينه كرد در حالي كه مثلاً تعويض سيستم پولوس پژو 206 با 80 هزار تومان انجام مي‌شود.
هزينه‌هاي آزرا
بهرامي فروشنده قطعات محصولات هيوندايي در بازار تهران مي‌گويد: فيلتر روغن با قيمت پنج هزار و 500 تومان، فيلتر هوا به بهاي 16 هزار تومان، فيلترهاي تهويه كولر و كابين با نرخ جفتي 45 هزار تومان از جمله مجموعه فيلترهاي موردنياز خودرو آزرا هستند كه بايد هر از چند گاه تعويض شوند.  وي مي‌افزايد: فيلترهاي روغن و هوا در هر 10 هزار كيلومتر و فيلترهاي كابين روي 20 تا 30 هزار كيلومتر كاركرد بايد تعويض شوند.  به گفته بهرامي البته فيلتر گيربكس اتوماتيك و همچنين فيلتر بنزين‌ نيز هر يك حدود 18 هزار تومان قيمت دارند كه بايد روي هر 40 تا 45 هزار كيلومتر كاركرد تعويض شوند.  وي با اشاره به اينكه ميزان مصرف سوخت در اين خودرو بستگي به نوع شمع‌هاي موتور دارد، مي‌افزايد:‌ خودروهاي خانواده هيوندايي معمولاً از شمع‌هاي مارك «ايريديوم» و كمپاني NGK ژاپن استفاده مي‌كنند كه پيشنهاد كارخانه سازنده براي تعويض روي هر 40 تا 45 هزار كيلومتر است.
بهرامي قيمت هر شمع را هشت هزار تومان و هزينه يك دست شش تايي را 48 هزار تومان دانست و اظهار داشت:‌البته شمع‌هايي با برند ساير شركت‌ها نظير CHAMPION آمريكا و DELSOL ژاپن نيز وجود دارند كه ارزان‌تر هستند.
بهرامي با تاكيد بر روي اينكه لنت ترمزهاي جلو و عقب خودروهاي آزرا و سوناتا يكي هستند مي‌گويد: البته لنت عقب سوناتاي 2009 مقداري از لنت عقب سوناتاهاي معمولي كوچك‌تر است ولي قيمت آنها يكي است.  اين فروشنده لوازم يدكي محصولات هيوندايي  ادامه مي‌دهد: آزرا يا سوناتا اگرچه 40 يا 50 ميليون قيمت دارند ولي به راحتي از بسياري امكانات خودروهاي گران‌تر نظير بنز نيز بهره مي‌برند.
هزينه‌هاي ديگر
يكي ديگر از فروشندگان قطعات خودروهاي هيوندايي در بازار خيابان اميركبير تهران در مورد  برخي از لوازم خودرو سوناتا مي‌گويد: شمعي كه روي سوناتا با حجم موتور 2400 سي‌سي بسته مي‌شود اگر فابريك كمپاني باشد 12 هزار تومان و اگر معمولي باشد هشت تا 10 هزار تومان قيمت دارد.
همچنين فيلتر هواي سوناتا 14 هزار تومان و فيلتر بنزين آن 16 هزار تومان است اما فيلترهاي هواي كابين به قيمت فيلترهاي كابين آزرا در بازار عرضه مي‌شود.  از سوي ديگر سايز رينگ خودروهاي آزرا 17 مي‌باشد كه فابريك آن براي هر چرخ 140 هزار تومان و سايز رينگ‌هاي سوناتا نيز 16 مي‌باشد كه براي هر چرخ 120 هزار تومان قيمت دارد. لاستيك‌هاي اين خودروها نيز كه در اصل كومهو هستند جفتي بيشتر از 200 هزار تومان قيمت ندارند.  جداول پيوست شما مي‌توانيد از قيمت قطعات و لوازم خودروهاي مذكور اطلاع پيدا كنيد. همچنين جدول قيمت و مشخصات فني نيز در اين گزارش آمده است.

 

+ نوشته شده در  شنبه بیست و چهارم دی ۱۳۹۰ساعت 23:15  توسط رام  | 

توقف واردات بنز و آغاز ورود مازراتيبه گفته معاون مديركل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت ايران هم‌اكنون واردات خودرو طبق ضوابط در حال انجام است. اين در حالي است كه با اتمام مهلت ثبت سفارش 35 خودرو و اضافه شدن 22 خودروي جديد به ليست خودروهايي كه واردات آن‌ها امكان‌پذير است، تعداد مجموع اين خودروها به 72 خودرو مي‌رسد.
در شهريور ماه امسال وقتي ليست خودروهاي وارداتي منتشر شده بود اسامي 85 خودرو ذكر شد كه حال پس از گذشت حدود چهار ماه و اتمام مهلت ثبت سفارش برخي از آن خودروها از جمله انواع بنز و پورشه و اضافه شدن برخي مدل‌هاي جديد امكان ثبت سفارش 72 خودرو ميسر است.


ليست‌هاي خودروهاي ممنوع شده

مقايسه دو ليست فعلي و ليست شهريور ماه خودروهايي وارداتي كه امكان ثبت سفارش آن‌ها امكان‌پذير بوده نشان مي‌دهد كه ديگر ثبت سفارش واردات بيش از 35 خودرو امكان‌پذير نيست. در ميان اين خودروها انواع بنز و پورشه وجود دارد. ليست اين خودروها به شرح زير است:

(رديف ـ نام خودرو ـ مدل خودرو ـ نمايندگي ـ مهلت اعتبار ورود خودرو)

‌1 ـ کيا اف جي کارنزاتومات - مدل kia - fg carens - نمايندگي اطلس خودروـ‌ 28 آذر 90
‌2 - subaruـ مدلlegacy - نمايندگي سيف خودروـ‌ 16 مهر 90
‌3- cabrio اسمارت - مدلsmart cabrio-ستاره خاورميانه ايرانيان-21 آذر 90
4- cabrio اسمارت- مدل smart coupe -ستاره خاورميانه ايرانيان- 21 آذر 90
‌5- بنز- مدلbenz cls 500 a/t-توليدي و خدماتي تجارت ستاره ايران- اول آبان 90
‌6- بنز c350- مدل benz cls 500 a/t- شرکت ستاره ايران- اول آبان 90
‌7- بنز c300 - مدل mercedes benz-c300-شرکت ستاره ايران- اول آبان90
‌8- بنز cl500 - مدل cl500-شرکت ستاره ايران-اول آبان90
‌9- بنز cls 350- مدل mercedes benz-cls 350 - شرکت ستاره ايران-اول آبان90
‌10- بنز s 350 l- مدل mercedes benz-s 350 l-شرکت ستاره ايران-اول آبان90
‌11- بنز s500 4matic- مدل s500 4matic-شرکت ستاره ايران-اول آبان90
‌12- بنز sl 350 - مدل mercedes benz -sl 350-شرکت ستاره ايران-اول آبان90
‌13- بنز sl 500- مدل mercedes benz-sl 500-شرکت ستاره ايران-اول آبان90
‌14- بنز slk 350 - مدل mercedes benz-slk 350-شرکت ستاره ايران-اول آبان90
‌15- بنزc 200 cgi - مدل mercedes benz -c200 cgi-شرکت ستاره ايران-اول آبان90
‌16- بنزs 500 l ـ مدل mercedes benz -s 500 l-شرکت ستاره ايران-اول آبان90
17- پورشه cayenne turbo اتومات - مدل m4852 - معين موتور -10 دي90
‌18- پورشه پانامرا-panamera -شرکت بازرگاني معين موتور-10 دي90
‌19- پورشه پانامرا ‌4 اس - panamera 4s-شرکت بازرگاني معين موتور-10 دي90
‌20- پورشه پانامرا توربو-panamera turbo-شرکت بازرگاني معين موتور-10 دي90
‌21- پورشه کاين- cayenne-شرکت بازرگاني معين موتور-10 دي90
‌22- پورشه کاين اس - cayenne s-شرکت بازرگاني معين موتور-10 دي90
23- سواري بنز a 200 turbo sedan - مدل a 200 turbo sedan - شرکت ستاره ايران- اول آبان90
‌24- سواري بنز b 180 ngt - مدل b 180 ngt-شرکت ستاره ايران-اول آبان90
‌25 - سواري بنز b 200 turbo - مدل b 200 turbo-شرکت ستاره ايران-اول آبان90
‌26- سواري بنز e 200 cgi - مدل e 200 cgi -شرکت ستاره ايران-اول آبان90
‌27- سواري بنز e 300 - مدل e 300 -شرکت ستاره ايران-اول آبان90
‌28- سواري بنز e 350 مدل- e 350-شرکت ستاره ايران-اول آبان90
‌29- سواري بنز slk 300 - مدل slk 300-شرکت ستاره ايران-اول آبان90
‌30- كيا اپتيما تي اف اتوماتيک-tf a/t 2359cc-اطلس خودرو-28 آذر 90
31- کيا اسپورتيج اس ال-sl sportage a/t 2359cc-شرکت اطلس خودرو- 28 آذر 90
‌32- کيا سورنتو ايکس ام اتوماتيک ‌3500 سي سي-mohave 4600 cc a/t-شرکت اطلس خودرو-28 آذر 90
‌33 - کيا ماهاوي اتومات- mohave 4600 cc a/t-شرکت اطلس خودرو-28 آذر 90
‌34- کيا کادنزا وي جي -kia cadenza vg-شرکت اطلس خودرو- 28 آذر 90
‌35- کياسراتو تي دي اتوماتيک- td cerato-شرکت اطلس خودرو- 28 آذر 90

خودروهاي جديد وارداتي

(رديف ـ نام خودرو ـ مدل خودرو ـ نمايندگي ـ مهلت اعتبار ورود خودرو)

1 ـ اکتيون ـ actyon cj46a6 a/t ـ شرکت رامک خودرو ـ 29 اسفند90
2 ـ تويوتا پرادو 2700cc ـ prado 2tr -fe ـ ايرتويا ـ 29 اسفند90
3 ـ تويوتا لکسوس ـ ct200h cvt ـ اير تويا ـ 29 اسفند90
4 ـ روديوس اتومات ـ aj49a/162996 ـ رامک خودرو ـ 29 اسفند90
5 ـ رکستون ـ rexton rj49a4 a/t ـ رامک خودرو ـ 29 اسفند90
6 ـ غلطک دو چرخ آهني نو ـ vmt 860 ـ شرکت پارس يونايتد موتورز ـ 29 اسفند90
7 ـ لوله گذار ـ bp70 ـ ماشين سنگين آريا ـ 29 اسفند90
8 ـ مازراتي گرنتوريسمو ـ maserati granturismo s 4691cc ـ آرتا تاک موتور ـ 29 اسفند90
9 ـ مازراتي گرنتوريسمو اس ـ maserati granturismo s 4691cc ـ آرتا تاک موتور ـ 29 اسفند90
10ـ مازراتي گرنتوريسمو اس ـ maserati granturismo s automatic 4691cc ـ آرتا تاک موتور ـ 29 اسفند90
11 ـ مازراتي گرنتوريسمو اس اتوماتيک ـ maserati gran cabrio 4691cc ـ آرتا تاک موتور ـ 29 اسفند90
12 ـ مازراتي گرنکابريو ـ maserati gran cabrio sport 4691cc ـ آرتا تاک موتور ـ 29 اسفند90
13 ـ مازراتي گرنکابريو اسپرت ـ maserati s.p.a m139a 4244cc ـ آرتا تاک موتور ـ 29 اسفند90
14ـ مازراتي کواترو پورته ـ maserati quatro porte s 4691cc ـ آرتا تاک موتور ـ 29 اسفند90
15 ـ مازراتي کواترو پورته اس ـ maserati quatro porte sport gts 4691cc ـ آرتا تاک موتور ـ 29 اسفند90
16 ـ مازراتي کواترو پورته اسپرت جي تي اس ـ maserati quatro porte sport gts 4691cc ـ آرتا تاک موتور ـ 29 اسفند90
17 ـ هيوندا جنسيس bh اتومات ـ genesis bh g6dk ـ آسان موتور ـ 29 اسفند90
18 ـ وانت m2 ـ transporter t5 ـ خودروسازي سينا ـ 29 اسفند90
19 ـ وانت m2 ـ transporter t5 ـ خودروسازي سينا ـ 29 اسفند90
20 ـ ون 11-15 نفره ـ kkl6540c m/t ـ ستاره نيک آريا ـ 29 اسفند90
21 ـ ون 11-15 نفره ـ kkl6540c m/t ـ ستاره نيک آريا ـ 29 اسفند90
22 ـ کايرون ـ kyron dj49a4 a/t ـ شرکت رامک خودرو ـ 29 اسفند90


خودروهايي كه پيش از اين هم واردمي‌شدند

همچنين علاوه بر اين خودروهايي كه به ليست خودروهاي قابل ثبت سفارش اضافه شده‌اند 50 خودرويي كه پيش از اين نيز اسامي آن‌ها اعلام شده بود همچنان امكان ثبت سفارش واردات آن‌ها ميسر است. اين خودروها عبارتند از:

(رديف ـ نام خودرو ـ مدل خودرو ـ نمايندگي ـ مهلت اعتبار ورود خودرو)

‌1 ـ سوزوکي کيزاشي - مدل dlx.6mt - نمايندگي ايران‌خودرو - 08/12/1390
‌2 ـ آلفا رومئو جوليتا تي سي تي اتوماتيك- مدلgiulietta 1.4(at) tct - آلفا موتور-1390/‌11/11
‌3 ـ آلفا رومئو جوليتا دستي - مدل giulietta 1.4(mt)- آلفا موتور-1390/‌11/11
‌4 ـ آلفا رومئو ميتو تي سي تي اتوماتيك - مدلmito1.4135(at)tct-آلفا موتور-1390/‌11/11
‌5 ـ آلفا رومئو ميتو دستي - مدلmito1.4135(mt)-آلفا موتور-1390/‌11/11
‌6- corsa اپل- مدل opel corsa m/t با موتور z12 xep 1200 cc- شرکت راه و پل ديانا -1390/29/12
‌7- corsa اپل ـ مدل opel corsa m/t با موتور z14 xep 1400cc- شرکت راه و پل ديانا -1390/29/12
‌8- corsa اپل ـ مدلopel corsa m/t با موتور z18 xe 1800cc- شرکت راه و پل ديانا -1390/29/12
‌9- tام جي ‌550، ‌1.8 ـ مدل t- automatic transmission mg550_1.8t_at- بازرگاني مديا قشم-1390/29/12
‌10-ام جي ‌6 سواري سدان اتومات- مدلmg6 sedan t-at-مديا قشم-1390/29/12
‌11- ام جي ‌6 سواري هاچ بک اتومات-مدلmg6 sedan t-at -مديا قشم-1390/29/12
‌12- تويوتا آريون- مدل aurion 3500cc a/t-ايرتويا-1390/29/12
‌13 - تويوتا اف جي کروز‌4000 سي سي- مدلfj cruiser 4000 a/t- ايرتويا-1390/29/12
‌14- تويوتا پرادو‌4000سي سي- prado 4000cc-ايرتويا-1390/29/12
‌15- تويوتا فورچونر-fortuner 4.0 a/t 4wd-ايرتويا-1390/29/12
‌16 - تويوتا لندکروز‌4000سي سي-landcruiser 4000cc a/t 200series-ايرتويا-1390/29/12
‌17 - تويوتا لکسوس es 350 - مدل lexus es 350 -ايرتويا-1390/29/12
‌18- تويوتا لکسوس is300 - مدل lexus is300 a/t -ايرتويا-1390/29/12
19- تويوتا لکسوس ls 460 l-مدل lexus ls 460 l v8 dohc/vvt_ie- ايرتويا-1390/29/12
‌20- تويوتا لکسوس rx 350- مدل lexus rx 350 v6 dohc/vvt_ie- ايرتويا-1390/29/12
‌21- تويوتا هايس‌2700سي سي- مدل hiace gl 2700cc - ايرتويا-1390/29/12
‌22- تويوتا هايلوکس ‌2700 سي سي-hilux m/t 4wd-ايرتويا-1390/29/12
‌23- تويوتا کرولا gli اتومات ‌1.8 سي سي- corolla 1.8 gli a/t-ايرتويا-1390/29/12
‌24- تويوتا کمري glx - مدل camry glx 2.4 a/t 2400cc - ايرتويا-1390/29/12
‌25- تويوتا ياريس - yaris sedan 1300- ايرتويا-1390/29/12
‌26- تويوتاrav4 2400 سي سي - مدل rav4 2400cc a/t - ايرتويا-1390/29/12
‌27- تويوتاکرولا - toyota corolla 1,8xli ,a/t - ايرتويا-1390/29/12
‌28 - رنو اسکالا اتومات - scala b32- نگين خودرو-1390/29/12
‌29- رنو فلوئنس (اتومات)- مدل fluence l38 -نگين خودرو-1390/29/12
‌30- رنو كوليوس (اتومات)-koleos (at)h45-نگين خودرو-1390/29/12
‌31- رنو لاگونا اتومات- laguna(at) d91-نگين خودرو-1390/29/12
‌32- رنو لتيتود اتومات-latitude (a/t) l43 -نگين خودرو-1390/29/12
‌33- سانتافه ‌3500 سي سي اتوماتيک-santafe 3500cc a/t-شرکت آسان موتور-1390/29/12
34- سوزوکي کيزاشي -dlx,cvt-ايران خودرو-1390/08/12
‌35- سوزوکي کيزاشي-s.dlx,cvt-ايران خودرو-1390/08/12
36- مورانو-z51 a/t -شرکت پارس خودرو-1390/29/12
‌37- ميني بوس فيات دوکاتو-ducato 2.3mjt l4h2-خودروسازي توسعه بين الملل لوتوس-1390/29/12
‌38- نيسان قشقايي -drnzj10 a/t -شرکت پارس خودرو-1390/29/12
‌39- هيونداي گرنجور اتومات -centennial 4627cc a/t-شرکت آسان موتور-1390/29/12
‌40- هيوندا سنتنيال-centennial 4627cc a/t-شرکت آسان موتور-1390/29/12
‌41- هيونداي جنسيس -genesis type bh 3778 cc a/t-شرکت آسان موتور-1390/29/12
‌42- هيوندايي i20 اتوماتيک-i 20 1591cc a/t--شرکت آسان موتور-1390/29/12
‌43 - هيوندايي آي ايکس ‌35 -ix35 5door 2359cc a/t--شرکت آسان موتور-1390/29/12
‌44- هيوندايي آي ايکس ‌55-ix55 3778cc a/t--شرکت آسان موتور-1390/29/12
‌45 -هيوندايي آي سي اتوماتيک-i30 1997cc a/t--شرکت آسان موتور-1390/29/12
‌46- هيوندايي اچ وان تي کيو اتوماتيک- h1tq 2359 cc a/t--شرکت آسان موتور-1390/29/12
‌47 - هيوندايي جنسيس کوپه-bk38 g3 3778 a/t--شرکت آسان موتور-1390/29/12
‌48 - هيوندايي سوناتاyf - مدل hyundai car sonata yf 2359cc a/t -شرکت آسان موتور-1390/29/12
‌49- ون ويانو ‌3498cc اتومات-viano a/t 3.5-ايران خودرو ديزل-1390/29/12
‌50 - ون ويتو ‌119 اتومات -vito119 a/t 3199cc-ايران خودرو ديزل-1390/29/12

ثبت سفارش بدون محدوديت جديد

در مورد واردات خودرو معاون مدير كل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت ايران نيز گفت: ثبت سفارش خودروهاي وارداتي طبق ضوابط و بدون هيچ گونه محدوديت جديدي در حال انجام است. واردات انواع خودروهاي سواري و سنگين كمافي‌السابق طبق ضوابط مربوطه در حال انجام است.
ساسان خدايي با اشاره به ليست خودروهاي قابل ثبت سفارش گفت: خودروهاي وارداتي در صورت دارا بودن ضوابط فني و مجوزهاي لازم در سامانه ثبتارش سازمان توسعه تجارت ايران به نشاني www.sabtaresh.tpo.ir موجود است كه واردكنندگان با دارا بودن شرايط عمومي واردات مي‌توانند اقدام به واردات خودرو كنند.
وي اضافه كرد: مهلت قرارداد برخي از نمايندگي‌هاي واردات با توليدكنندگان خودرو پايان پذيرفته است كه با توجه به پيگيري‌ها و اقدامات صورت پذيرفته توسط اين نمايندگي‌ها، مسئله تا چند روز آينده رفع و روال قانوني واردات خودرو ادامه خواهد يافت.
اين سخن اين مقام سازمان توسعه تجارت نيز به نوعي توقف ثبت سفارش واردات برخي از خودروها را تاييد مي‌كند كه وي وعده داده تا برطرف شدن مشكلات اين موضوع مجدد ثبت سفارش آ‌ن‌ها آغاز شود.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و چهارم دی ۱۳۹۰ساعت 23:12  توسط رام  | 

فروش خودروهاي وارداتي دست دوم به اسم نو؟!در حاليكه پيش از اين گزارشي در خصوص واردات خودروهاي دست دوم به اسم نو به كشور منتشر شده بود، رئيس سازمان حمايت از مصرف‌کنندگان و توليدکنندگان از برخورد با واردكنندگان متخلف در اين زمينه خبر داده است.
پيش از اين رييس اتحاديه نمايشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران از وقوع تخلف گسترده در واردات خودرو خبر داده و اظهار كرده بود كه چند ماه پيش چند شركت وارد‌كننده‌ خودرو به جاي واردات خودروهاي ثبت سفارش شده، اقدام به فروش حواله‌هاي ثبت سفارش به قيمت حدود 10 تا 15 ميليون تومان كردند. خريداران حواله‌هاي واردات نيز خودروهاي دست دوم و كاركرده را با دستكاري در سيستم كاركرد واقعي خودرو به عنوان خودرو صفر كيلومتر وارد كشور كرده‌اند.
در اين شرايط رئيس سازمان حمايت از مصرف‌کنندگان و توليدكنندگان تاكيد كرده كه با ورود خودروي دست دوم به کشور برخورد قانوني خواهد شد.
به گفته محمدحسين نکويي‌مهر، اگر کسي خودروي دست دوم را به عنوان خودروي نو بفروشد، تخلف و تقلب بوده و با او برخورد مي‌شود.
وي تاكيد كرده كه اگر چنين تخلفاتي صورت گيرد، سازمانهايي مانند گمرک و استاندارد اقدامات لازم را انجام مي‌دهند. به گفته وي، خودرو کالايي نيست که قابليت قاچاق داشته باشد و اگر مواردي باشد برخورد قانوني مي‌شود.
اين اظهارات در حالي است كه پيش از اين نيز معاون نظارت بر اجراي استاندارد سازمان ملي استاندارد ايران به واردات خودروي دست دوم تحت عنوان نو به كشور واكنش نشان داده و تاكيد كرده بود كه واردات خودروهاي دست دوم به كشور ممنوع بوده و با متخلفان برخورد خواهد شد. به گفته بهادر كاظمي، اگر شركتهاي واردكننده، خودرو دست دوم را به عنوان خودرو نو وارد كشور كرده باشند، از استاندارد‌هاي ملي مصوب تخلف كرده‌اند. بازرسان سازمان ملي استاندارد انبارهاي برخي شركت‌هاي واردكننده خودرو را بررسي كرده و در صورت كشف مستندي در خصوص واردات خودرو دست دوم به عنوان نو، هم با شركت بازرسي كنترل ‌كننده كه دقت كافي براي كشف اين تخلف نداشته و هم با شركت وارد‌كننده‌ آن خودرو برخورد خواهد شد.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و چهارم دی ۱۳۹۰ساعت 23:10  توسط رام  | 

ايساكويي‌ها فوت و فن خودرو كيزاشي را ياد گرفتند

http://static.ddmcdn.com/gif/vehicle-pictures/2011/suzuki/kizashi/7421-046-front-angle-260.jpg

قائم‌مقام مديرعامل در خدمات پس از فروش و مهندسي شركت ايساكو گفت: نمايندگي‌هاي منتخب خودرو كيزاشي، مهارت و دانش فني لازم را جهت ارائه خدمات مناسب اين خودرو كسب كردند.

علي نمكين افزود: با توجه به برنامه‌ريزي انجام شده و بر اساس تعداد نمايندگي‌هاي منتخب، دوره‌هاي تخصصي لازم براي نمايندگي‌ها و همچنين كارشناسان دفاتر منطقه‌اي، نيازسنجي شده و به اجرا درآمد. در اين راستا، طي مدت دو ماه، دو هزار نفر/ ساعت، آموزش به نمايندگي‌هاي پايلوت كيزاشي داده شد.
وي ادامه داد: دوره آموزشي مذكور به مدت ‌٤٠ ساعت طراحي شده است كه شامل تعميرات اساسي موتور، كار با دستگاه عيب ياب sdm-3000، كاربرد ابزارهاي مخصوص در تعميرات، معرفي انواع مدل‌هاي خودرو كيزاشي و آشنائي با آپشن‌هاي مختلف اين خودرو است. قائم مقام خدمات پس از فروش ايساكو در پايان افزود: با توجه به سطح تكنولوژي به‌كار گرفته شده در خودرو كيزاشي، گذراندن دوره آموزشي خودرو سوزوكي گراندويتارا به‌عنوان پيش نياز اين دوره در نظر گرفته شده و بر اساس برنامه تعيين شده در مسير رشد مهارت، دوره‌هاي آموزشي مذكور اجرايي شده است.
وي در پايان گفت: خودرو كيزاشي جديدترين و لوكس‌ترين محصول شركت سوزوكي ژاپن است. اين خودرو ابتدا در ژاپن و آمريكا و سپس در بازار استراليا، نيوزيلند و ساير بازارهاي جهاني عرضه شد.
سوزوكي كيزاشي خودرويي در كلاس d است كه در آن خودروهائي همچون بنز c300، audi a4، هيوندائي و سوناتا و ... حضور دارند. اين خودو داراي موتور ‌٢٤٠٠ سي‌سي و گيربكس cvt (متغير پيوسته) بوده كه يكي از جديدترين و به روزترين تكنولوژي‌هاي گيربكس‌هاي اتوماتيك است.
شركت ايران خودرو اوايل امسال اعلام كرده بود كه تصميم دارد يك مدل سواري سوزوكي با نام "كيزاشي" را وارد ايران كند. حتي قرار بود در نمايشگاه خودرو شيراز آن را در معرض ديد عموم قرار دهد كه البته به دليل عدم حضور اين شركت در نمايشگاه شيراز، چنين امري محقق نشد.
براساس تازه‌ترين گمرك ايران، در آبان ماه امسال ‌١٥٠ دستگاه خودروي سوزوكي كيزاشي به ارزش سه ميليون و ‌٩٤ هزار و ‌٢١١ دلار وارد كشور شد. به عبارتي ارزش اين حجم واردات سه ميليارد و ‌٢٧٤ ميليون و ‌٦٠٤ هزار تومان بوده است. شركت ايران خودرو مشغول فراهم كردن مقدمات عرضه اين خودروها به بازار است.
برنامه ايران خودرو، واردات و عرضه كيزاشي به صورت cbu بوده و فعلا برنامه‌اي براي داخلي‌سازي آن ندارد. طبق اطلاعات به‌دست آمده، اين شركت تمام ‌١٥٠ دستگاه كيزاشي وارد شده را تا پايان سال جاري وارد بازار خواهد كرد.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و چهارم دی ۱۳۹۰ساعت 23:9  توسط رام  | 

رانا ارديبهشت مي‌آيد، مي‌رود

http://www.hamseda.ir/files/fa/news/1388/1/29/7384_357.jpg

http://mehr70.persiangig.com/behinbonab/35848z7.jpg

http://yahyavi.org/fa/wp-content/uploads/2011/02/runna-3.jpg

دومين خودرو با برند ايران خودرو به نام رانا از ارديبهشت ماه سال آينده همزمان روانه بازارهاي داخلي و خارجي مي شود. حميد رضا تقوي نژاد - معاون استراتژي و برنامه ريزي ايران خودرو، با اعلام خبر بالا به ايكوپرس گفت: برنامه توليد اين خودرو در سال آينده 50 هزار دستگاه است که تا سقف 200 هزار دستگاه در سال قابل افزايش است.

وي با اشاره به اينکه پلتفرم خودرو رانا کاملا ايراني است، افزود: اين خودرو با دونوع موتور tu5 و موتور ef7 به بازار عرضه مي شود و موتورديزل ملي که طراحي آن توسط شرکت اپيکو درحال انجام است، درسال 1392 روي رانا نصب خواهد شد. او تصريح کرد: رانا به ايربگ راننده و سرنشين و ترمز ضد قفل تجهيز شده و داراي استاندارد ايمني سه ستاره euro encap و همچنين استاندارد ايمني برخورد با عابر پياده است.
معاون استراتژي و برنامه ريزي ايران خودرو تاکيد کرد: اين خودرو با هدف عرضه در بازار ايران و بازارهاي هدف منطقه خاورميانه، روسيه، ترکيه، آفريقا و آمريکاي جنوبي طراحي شده است.
او خاطر نشان كرد: هدف قيمتي رانا در بازار ايران در مدل پايه 11 ميليون تومان و در مدلهاي با ويژگي‌هاي بالاتر تا حداکثر 13 ميليون تومان تعيين شده است.
وي از برنامه ريزي وسيعي در سطح سازندگان قطعات و مجموعه ها در ايران براي توليد اين محصول خبرداد و اظهار كرد: سازندگان ايراني خود را براي توليد انبوه قطعات اين خودرو با بهترين کيفيت و تحويل به ايران خودرو آماده کرده‌اند. قالبهاي مربوط به قطعات پرسي (بدنه) اين محصول تماما در ايران توسط شرکت قالبهاي صنعتي ايران خودرو طراحي و ساخته شده است.
معاون استراتژي و برنامه‌ريزي ايران خودرو اظهار كرد: در خط توليد بدنه اين محصول برخي قطعات با فناوري بالا به کار رفته که بايد از منابع اروپائي تامين مي‌شد و براي دريافت آنها با مشکلاتي مواجه شديم که خوشبختانه موضوع با تدبير مهندسان ايران خودرو و شرکت تام مرتفع شد. اينک فاز اول توليد آزمايشي پشت سر گذاشته و 80 درصد از تستهاي اين خودرو با موفقيت انجام شده است.
تقوي نژاد خاطر نشان كرد: فاز دوم توليد آزمايشي رانا از اول بهمن ماه آغاز و مرحله تجاري سازي آن ابتداي اسفند ماه شروع مي شود. اميدواريم از ابتداي ارديبهشت 1391 وارد مرحله توليد شده و به تدريج تيراژ توليد را افزايش دهيم. وي تصريح کرد: توليد روزانه اين محصول در سال آينده 200 دستگاه است که در سال 1392 به روزانه 500 دستگاه افزايش مي يابد.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و چهارم دی ۱۳۹۰ساعت 23:5  توسط رام  | 

نخستین پیش بینی های خودروئی سال 2012

مجله ی معتبر autoweek، در دومین روز از سال نو میلادی، اولین پیش بینی خودروئی را رسما اعلام کرد. طبق نظر کارشناسان و نویسندگان این مجله،آئودی audi a7 و land rover rang rover evoque، دو خودروی برتر سال 2012 خواهند بود. پس از سنجیدن این دو خودرو با معیارهائی همچون: عملکرد جعبه دنده، کیفیت سواری، قابلیتهای هدایتی(هندلینگ)، و زیبائی طراحی خارجی و درونی audi a7 جایگاه سال گذشته ی mercedes-benz cls و ford focus، و land rover rang rover evoque جایگاه سال گذشته ی mercedes-benz ml و bmw x3 را تصاحب کردند.
به گزارش وب سایت «مجله ماشین»، از نظر این کارشناسان audi a7 جزء معدود خودروهائی است که بزرگی سدانهای لوکس و مزیت های اتومبیل های هاچ-بک را یک جا دارد، و در عین حال از یک پیشرانه ی قدرتمند، امکانات رفاهی، ایمنی و تکنولوژیکی عالی و صندوق باری با ظرفیت بالا بهره می گیرد. در سوی دیگر land rover rang rover با ساخت evoque، بالاخره توانست به خواسته ی دیرینه اش که همانا ساخت یک خودرو مناسب با استانداردهای قرن 21 بود، دست پیدا کند زیرا این مدل جدید سبک تر، کم مصرف تر و زیباتر از اجدادش است. قابل ذکر است evoque، تنها با یک پیشرانه قابل سفارش می باشد.
در ادامه توجه شما را به سایر مشخصات این دو خودروی برتر جلب می کنیم.

audi a7

قیمت پایه:60125 دلار. مشخصات پیشرانه: 3 لیتری v6 با قدرت 310 اسب بخار و گشتاور 438 نیوتن متر. جعبه دنده: 8 سرعته ی اتوماتیک. وزن:1910 کیلوگرم. شتاب اولیه:5.4 ثانیه. میانگین مصرف سوخت: 7.5 لیتر در هر صد کیلومتر.


land rover rang rover evoque

قیمت پایه:41995 دلار. مشخصات پیشرانه: 2 لیتری، 4 سیلندر با قدرت 240 اسب بخار و گشتاور 337 نیوتن متر مجهز به توربوشارژر. جعبه دنده: 6 سرعته ی اتوماتیک. وزن:1769 کیلوگرم. شتاب اولیه:7.1 ثانیه. میانگین مصرف سوخت: 7.5 لیتر در هر صد کیلومتر.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و چهارم دی ۱۳۹۰ساعت 23:2  توسط رام  | 

دانشجويان ايراني، فاتح مسابقات خودرو فرمول دانشجويي «سيلورستون»

تيم دانشجويي خودرو فرمول دانشگاه صنعتي اصفهان در كلاس سه مسابقات جهاني «طراحي و ساخت خودروهاي فرمول» که 25 تا 29 تيرماه در «سيلورستون» انگلستان برگزار شد، به مقام قهرماني دست يافتند. تيم خودرو فرمول دانشجويي دانشگاه صنعتي اصفهان كه نخستين و تنها تيم طراحي خودرو فرمول خاورميانه است به عنوان تنها تيم از قاره پهناور آسيا در سطح سه مسابقات معتبر خودرو فرمول دانشجويي انگلستان شركت داشت و با موفقيت در بخشهاي طراحي، ارايه، روند ساخت و هزينه‌ها با اختلاف 30 امتياز نسبت به تيمي از يونان به مقام قهرماني دست يافت. تيمي از مجارستان نيز در جايگاه سوم اين كلاس قرار گرفت.

در حال حاضر مسابقات دانشجويي خودروهاي «فرمول» در كشورهاي پيشرفته مورد توجه جدي قرار گرفته و دانشجويان فعال در اين مسابقات پس از فارغ‌التحصيلي جذب تيم‌هاي فرمول‌يك شركت‌هاي بزرگ خودروسازي مي‌شوند.
خودروهاي فرمول يك علاوه بر اين كه در رقابت‌هاي جذاب اتوموبيلراني به كار مي‌روند، از نظر مهندسي نيز اهميت شايان توجهي دارند و در واقع شركت‌هاي بزرگ خودروسازي از آنها به عنوان آزمايشگاهي براي تست دستاوردهاي تحقيقاتي، تكنولوژي‌ها و تكنيك‌هاي جديد استفاده مي‌كنند.
مسيح خدابخشيان، دانشجوي كارشناسي مهندسي مكانيك و سرپرست دانشجويي تيم خودرو مسابقه (فرمول) دانشگاه صنعتي اصفهان كه با طراحي خودرو «هيوا 2009» در مسابقات انگلستان شركت داشته در خصوص اين مسابقات به دنياي خودرو گفت: مسابقات دانشجويي خودرو فرمول در رده معتبرترين مسابقات جهاني دانشجويان رشته مهندسي مکانيک است كه همه ساله توسط انجمن مهندسين مکانيک جهان (IMECHE) با همکاري انجمن مهندسان خودرو آمريکا (SAE) و تحت حمايت شرکت‌هاي بزرگ تويوتا، هوندا، ايرباس، شل و کنکس برگزار مي شود. اين رقابت‌ها هر ساله در كشورهاي مختلف اروپايي و آمريكا برگزار مي‌شود كه مسابقات انگلستان كه در پيست اتومبيلراني «سيلورستون» برگزار مي شود يكي از مشهورترين و معتبرترين آنهاست.
وي خاطرنشان كرد: اين مسابقات در سه كلاس برگزار مي‌شود كه در كلاس يك، خودروهاي شركت‌كننده در مسابقات ابتدا تست‌هاي استاتيكي را براي نشان دادن تطبيق با استانداردها و مقررات مسابقه از لحاظ فني، طراحي، برآورد اقتصادي و ... پشت‌سر مي‌گذارند و در حين مسابقه هم از لحاظ پايداري شتاب در يك مسير 75 متري، اسكيپد (پيمودن مسيري مارپيچ به شكل عدد 8 انگليسي)، اتوكراس (قدرت مانور خودرو) و نهايتا پايداري خودرو به مدت 20 دقيقه در مسيري مشخص كه معمولاً بسياري از خودروها موفق به رسيدن به پايان آن و كسب امتياز مربوطه نمي‌شوند ارزيابي شده و رقابت مي‌كنند.
خدابخشيان تصريح كرد: ميزان هزينه صرف شده براي ساخت خودرو و ميزان مصرف سوخت كه ركورد آن حدود دو و نيم ليتر در 50 كيلومتر است از ديگر پارامترهاي ارزيابي تيم‌ها در اين بخش است.
وي خاطرنشان كرد: در مسابقات امسال انگلستان حدود 103 تيم از 23 كشور در كلاس يك رقابت كردند.
خدابخشيان اضافه كرد: در كلاس دو مسابقات خودرو فرمول دانشجويي تيم‌هايي كه مراحلي از ساخت خودرو مثل فريم، بدنه يا ... را انجام داده‌اند رقابت مي‌كنند كه ميزان استقبال از اين بخش چندان زياد نيست و احتمالاً از سال آينده اين سطح از مسابقات حذف خواهد شد.
وي گفت: در كلاس سه مسابقات، خودروهاي طراحي شده ارائه و در سه بخش ديزاين (طراحي) با سقف 150 امتياز، «پرزنتيشن» (ارائه) و «بيزينس پلن» (طرح تجاري) با سقف 75 امتياز و مديريت ساخت و روش‌هاي توليد با سقف 100 امتياز رقابت مي‌كنند. تيم هيوا با كسب به ترتيب 135، 75 و 97 امتياز و رتبه‌هاي سوم، اول و اول در بخش‌هاي سه‌گانه و با كسب مجموع 307 امتياز رتبه اول كلاس سه مسابقات امسال را كسب كرد. در اين كلاس، 16 تيم از 9 كشور شركت داشتند.
خدابخشيان با اشاره به اين كه تيم خودرو فرمول دانشگاه صنعتي اصفهان نخستين تيمي است كه موفق به طراحي و ساخت خودرو فرمول در ايران شده است، خاطرنشان كرد: اين تيم دو سال پيش هم با طراحي خودرو فرمول «هيوا 2007» در كلاس سه مسابقات خودرو مسابقه دانشجويي انگلستان شركت كرده بود كه در بخش طراحي، رتبه سوم و در مجموع بخش‌ها، رتبه پنجم را كسب كرده بود.
وي خاطرنشان كرد: خودرو فرمول هيوا 2007 همچنين قرار بود در مسابقات آلمان در كلاس يك (خودرو ساخته شده و تست‌هاي استاتيكي، ديناميكي و رقابت با ساير خودروها) شركت كند كه به دليل برخي مشكلات اين امكان فراهم نشد و به دليل مسايل مالي از شركت در مسابقات استراليا هم بازمانديم و در نهايت خودرو در آذرماه 86 طي مراسمي ويژه رونمايي شد.
خدابخشيان درباره مشخصات خودرو فرمول هيوا 2009 كه به گفته وي تا اواسط مردادماه ساخت آن تكميل و آماده تست مي‌شود گفت: وزن اين خودرو با راننده 65 كيلوگرمي، 280 كيلوگرم، طول آن 2990 ميلي‌متر، عرض آن 1314 ميلي‌متر و حداكثر سرعت آن 230 كيلومتر در ساعت است.
وي با بيان اين كه شتاب اين خودرو 75 متر در سه و 9 دهم ثانيه است، خاطرنشان كرد: پايه موتور خودرو، موتور بنزيني هوندا 600 سي‌سي (موتورسيكلت مسابقه) است و مجهز به ECU هلتك (قابل برنامه‌ریزی) است.
سرپرست دانشجويي تيم خودرو مسابقه (فرمول) دانشگاه صنعتي اصفهان با بيان اينكه محدوديت هزينه ساخت خودروهاي مسابقه كه 25 هزار دلار بود برداشته شده است خاطرنشان كرد: هزينه ساخت اين خودرو حدود 18 ميليون تومان است كه نسبت به خودرو قبلي سه، چهار ميليون تومان كمتر است.
وي درباره ديگر تفاوت‌هاي اين خودرو با نمونه قبلي گفت: در خودرو هيوا 2009 با استفاده از تركيبات سبك‌تر در بدنه خودرو از جمله جايگزيني تركيبات فايبرگلاس (كامپوزيتي) خودرو قبلي با فيبركربن و استفاده از قطعات آلومينيومي 7075 T6 به جاي فولادي در چرخ‌ها وزن خودرو كاهش يافته و تغيير و اصلاحات مختلفي نيز روي موتور و اجزاي ديگر انجام داده‌ايم كه توان و ويژگي‌هاي مورد سنجش خودرو در مسابقات از جمله آيروديناميك و خواص سيستم تعليق را به نحو قابل توجهي بهبود داده است.
سرپرست دانشجويي تيم خودرو فرمول دانشگاه صنعتي اصفهان با بيان اين كه تاكنون هيچ تيمي از ايران و خاورميانه در كلاس يك (عملي) مسابقات خودرو فرمول دانشجويي شركت نكرده است، خاطرنشان كرد: با اتمام ساخت خودرو طي چند روز آينده اميدواريم بتوانيم در كلاس يك مسابقات خودرو فرمول دانشجويي ژاپن در شهريورماه يا مسابقات استراليا كه آذرماه امسال برگزار مي‌شود شركت كنيم. البته با توجه به اعلام شرايط مسابقات سال 2010، با اين خودرو امكان حضور در مسابقات سال آينده را هم داريم.
وي خاطرنشان كرد كه در تيم خودرو فرمول دانشجويي دانشگاه صنعتي اصفهان علاوه بر وي، محمد جواد نجفيان، شهروز صادقي، نگار گيلاني، شيما سمع‌الله، علي دهقاني و حسين محمد طاهري از دانشكده مكانيك، بابك اكبريان  از دانشگده صنايع و محمد افشاري از دانشكده برق دانشگاه و سه مشاور از دانشجويان كارشناسي ارشد دانشگاه‌هاي خارج كشور(محمد خدابخشيان، محمد مهدي داوري و حجت نوری) عضويت دارند.
خدابخشيان در ادامه با اشاره به اينكه گروه خودرو دانشگاه صنعتي اصفهان از سال 79 فعاليت خود را در زمينه طرح‌هاي تحقيقاتي خودرو آغاز و از سال 82 پروژه‌هايي را براي شركت در مسابقات دانشجويي انجمن مهندسين خودرو (SAE) در حال اجرا دارد گفت: مسابقات اين انجمن شامل مسابقات فرمول (خودرو فرمول دانشجويي)، خودروهاي صحرايي (ميني باجا)، خودروهاي كم مصرف، خودروهاي هيبريد و اسنومبيل (خودروهاي برفي) است كه گروه خودرو دانشگاه به غير از مورد آخر در ساير مسابقات شركت داشته است.
به گفته وي، نخستين خودرو ميني باجاي دانشگاه صنعتي اصفهان در سال 2004 جايزه بهترين برآورد اقتصادي و تكنولوژي را در مسابقات آفريقاي جنوبي كسب كرده و اگرچه بعد از آن به دليل مشكلات مالي در رقابت‌هاي جهاني شركت نكرده، تيم جديدي براي فعاليت در اين زمينه تشكيل شده كه خود را براي مسابقات امسال در آفريقاي جنوبي آماده مي‌كند.
وي افزود: تيم خودرو كم  مصرف دانشگاه هم سال گذشته با ساخت نخستين خودرو ايراني از اين نوع با قابليت طي 500 كيلومتر مسافت با مصرف يك ليتر بنزين در مسابقات شل اكو مارتن فرانسه شركت كرد و البته به دليل بروز برخي مشكلات، در مسابقات شل امسال كه ارديبهشت ماه در آلمان برگزار شد نتوانست قابليت‌هاي بالای خود را آن طور كه بايد نشان دهد. علاوه بر اين تيمي از دانشجويان هم در زمينه ساخت خودرو هيبريدي فعاليت دارند كه امسال به دليل مشكل ويزا موفق به حضور در مسابقات شل آلمان نشدند.
خدابخشيان در پايان با تاكيد بر توانمندي بالاي گروه خودرو دانشگاه صنعتي اصفهان و نقش موثري كه مي‌تواند در كمك به توسعه علمي و عملي صنعت خودرو كشور ايفا کند، موفقيت‌هاي تيم خودرو فرمول دانشگاه صنعتي اصفهان را مرهون راهنمايي‌هاي دكتر اصفهانيان(سرپرست گروه) و مشاوره‌های دكتر فدايي- از اعضاي هيات علمي دانشگاه - خواند و از حمايت‌هاي ويژه وزير علوم، تحقيقات و فناوري، گروه صنعتي همگام(مهندس جبار زارع)، مجتمع فولاد مباركه و رييس دانشگاه صنعتي اصفهان از اين تيم قدرداني كرد.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و چهارم دی ۱۳۹۰ساعت 23:1  توسط رام  | 

قيمت برخي خودروهاي وارداتي 22/10/90


+ نوشته شده در  شنبه بیست و چهارم دی ۱۳۹۰ساعت 16:27  توسط رام  | 

جنیفرلوپز "فیات"‌ را از بازار ایران خارج کند!

 گروه «متحدان علیه ایران هسته‌ای» از هنرپیشه و خواننده مشهور آمریکایی خواسته تا با استفاده از موقعیت خود شرکت فیات را مجاب کند تا دادوستد با ایران را متوقف کند.
به گزارش جهان، «متحدان علیه ایران هسته‌ای» که یک گروه فشار آمریکایی است، تبلیغات خود علیه شرکت ایتالیایی فیات را به دلیل همکاری تجاری با ایران شدت بخشیده و از جنیفر لوپز، هنرپیشه و خواننده آمریکایی خواسته تا از بازی در فیلم‌های تبلیغاتی این شرکت خودداری کند.

این گروه که علیه ایران و برنامه هسته‌ای آن فعالیت می‌کند، می‌گوید شرکت ایوِکو، یکی از شرکت‌های زیرمجموعه فیات، کامیون‌هایی را به ایران می‌فروشد.

این گروه می‌گوید که شرکت فیات هم کماکان به فعالیت در بازار خودروی ایران ادامه می‌دهد و «بنا بر گزارش‌ها قصد دارد حضور خود را در ایران با باز کردن نمایندگی فروش خودروهای مازراتی افزایش دهد.»
 
روز چهارشنبه گروه «متحدان علیه ایران هسته‌ای» در نامه‌ای خطاب به جنیفر لوپز به وضعیت برنامه هسته‌ای ایران انتقاد کرده است. در این نامه از لوپز خواسته شده تا با حمایت از فعالیت‌های این گروه علیه ایران، با استفاده از موقعیت خود، شرکت فیات را مجاب کند تا «سیاست‌های غیرمسئولانه» خود را تغییر دهد. گروه «متحدان علیه ایران هسته‌ای» از لوپز خواسته در صورت ادامه دادوستد فیات با ایران، به «روابط سودآور مالی» خود با این شرکت پایان دهد.

فشار بر شرکت‌های بین‌المللی برای پایان دادن به همکاری با ایران از اهداف مشخص «گروه متحدان علیه ایران هسته‌ای» است.

آمریکا و اتحادیه اروپا تا کنون بارها تحریم‌هایی فراتر از تحریم‌های مصوب سازمان ملل متحد علیه ایران تصویب کرده‌اند که محدودیت‌هایی را برای مبادلات شرکت‌ها با ایران به وجود می‌آورد.

این در حالیست که ایران همواره اعلام کرده که برنامه هسته‌ای این کشور صلح‌آمیز است و هدف از آن دستیابی به تسلیحات هسته‌ای نیست.

لازم به ذکر است که این خواننده آمریکایی تاکنون پاسخی به این درخواست نداده است.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و چهارم دی ۱۳۹۰ساعت 16:26  توسط رام  | 

ايران و هند براي ساخت پلت فرم مشترك خودرو همکاري مي کنند

با سفر يك هيات صنعتي و تجاري از جمهوري اسلامي ايران به هند و مذاكره با مقامات اين كشور، همكاري‌هاي صنعتي، تجاري و معدني ميان دو كشور گسترش مي يابد.

به گزارش خبرگزاري موج، سيد مجيد هدايت معاون وزير صنعت، معدن و تجارت ايران كه در راس يك هيات صنعتي به هند سفر كرده است، در حاشيه ملاقات با مقامات هندي به خبرنگاران گفت: با توجه به استقبال و علاقه دو طرف براي گسترش همكاري هاي صنعتي، مذاكرات و توافقات خوبي با طرف هاي هندي انجام شده است.
رييس هيات عامل سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران(ايدرو) افزود: اين سازمان از گذشته با بخش تجارت و صنايع هند تماس داشت و سفر فعلي، فرصتي شد تا طي سه روز گذشته هيات ايراني، ملاقات هايي با طرف هندي داشته باشد.
وي اظهار داشت: در ملاقات با قائم مقام وزارت صنايع سنگين هند كه صنعت خودروسازي و صنايع مربوط به حوزه كشاورزي را در اين كشور سياستگذاري مي كند، محورها و مباحث مشترك كاري مورد بحث قرار گرفت و قرار شد كارگروه‌هايي براي اين امر تشكيل شود.
معاون وزير صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: براي گسترش همكاري‌ها از طرف هندي براي بازديد از صنايع ايران دعوت شد كه مورد استقبال قرار گرفت.
به گفته وي، در ملاقات با قائم مقام وزير بازرگاني و صنعت هند نيز علائق طرفين براي همكاري در استفاده از منابعي كه دو كشور در اختيار دارند از جمله سرمايه گذاري، صدور خدمات فني - مهندسي و همكاري در حوزه هاي مهندسي مورد بررسي قرار گرفت.
هدايت تصريح کرد: در اين سفر به اتفاق هيات همراه از نمايشگاه بين‌المللي خودرو هند بازديد كرده و ملاقات‌هايي با مديران صنايع خودروسازي اين كشور داشتيم كه با استقبال اتحاديه قطعه سازان هندي روبه‌رو شد.
وي گفت: همچنين با مديران خودروسازي هند مذاكره شد و طرفين علاقه‌مندي خود را براي همكاري‌هاي دوجانبه اعلام كردند.
اين مقام ايراني اضافه كرد: هم اكنون ميان دو كشور تبادل قطعات ساخته شده و نيز صدور برخي تكنولوژي‌ها برقرار است؛ درحال حاضر هند 2.7 ميليون دستگاه خودرو توليد مي كند و صنايع خودروسازي آن در طراحي برخي از پلت فرم ها موفقيت‌هاي خوبي داشته‌ است.
وي افزود: با چندين شركت بزرگ خودروسازي مذاكرات خوبي صورت گرفت؛ تعداد خودروهايي را كه مي سازند و نيز برخي نيازهايي كه ما داريم و يا برخي كارهايي كه ما انجام داديم، شباهت‌هايي با هم دارند و دو طرف استعداد اين را دارند كه كار خود را توسعه دهند.
معاون وزير صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: در اين ارتباط به صورت مشخص، مساله طراحي مشترك شاسي و پلتفرم‌ها كه براي دو كشور مي‌تواند ملي محسوب شود، مورد توافق قرار گرفت كه اين امر از طريق اتحاديه‌ها دنبال خواهد شد.
هدايت ادامه داد: هندي‌ها پلت فرم‌هاي جديدي ساخته و در موتور و گيربكس نيز پيشرفت‌هايي كسب كرده‌اند كه عمدتا در مشاركت با ديگر كشورها است و در اين حوزه طرف ايراني نيز از توانمندي بالايي برخوردار است.
وي تصريح كرد: در مجموع، فضا و فرصت بسيار خوبي براي دو كشور مهم و تاثيرگذار منطقه در حوزه صنعت، معدن و تجارت فراهم است و اتاق هاي بازرگاني، تجارت و صنعتگران دو كشور مي توانند از اين فرصت ها به نحو مطلوب استفاده كنند.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و چهارم دی ۱۳۹۰ساعت 16:24  توسط رام  | 

' ناتوانی خودروسازان درتولید خودروهای کم مصرف

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران(econews.ir)، "حسین هاشمی" با بیان این مطلب  و با اشاره به توافق خودروسازان و تولیدکنندگان سوخت برای رعایت استانداردهای یورو ۴ پس از تاخیر در رعایت استاندارد یورو ۳ گفت: به نظر می‌رسد عدم رعایت استانداردهای بالاتر اروپایی در خودروهای داخلی مشکل ریشه‌ای تری داشته باشد و به این مساله بازگردد که اصولا خودروسازان در بعضی خودروها امکان ارتقاء استاندارد را ندارند و از استاندارد نبودن سوخت به عنوان یک وسیله برای پوشاندن این ضعف خود استفاده می‌کنند.
وی با تاکید بر اینکه بهبود مستمر کیفیت خودروهای ساخت داخل وظیفه ذاتی خودروسازان محسوب می‌شود، تصریح کرد: به دلیل اینکه تولید خودروهایی که ۲۰ تا ۲۵ سال پیش از دور خارج شده‌اند، برای خودروسازان توجیه اقتصادی دارد، از تولید آن دست بر نمی‌دارند کما اینکه در این خودروها به صورت کلی امکان ارتقا استاندارد به استانداردهایی چون یورو ۴ و یورو ۵ ممکن به نظر نمی‌رسد.
مدیر صنایع خودرویی ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت به مصوبه مربوط به تولید خودروهای با استاندارد بالای شش ماه پس از ارائه سوخت استاندارد اشاره کرد و افزود: در دسترس ترین مصوبه‌ای هم که خودروسازان می‌توانند به وسیله آن توقف تولید خودروهای بی‌کیفیت را به عقب بیندازند، همین مصوبه مربوط به سوخت است.
هاشمی اظهار داشت: درست است که کیفیت سوخت در کاهش آلودگی هوا و مصرف سوخت موثر است،اما تاثیر کیفیت خودروها نیز در این باره انکارناپذیر است، چنانکه وقتی ۱۰ سال پیش خودروهای کاربراتوری به تدریج از چرخه تولید حذف شدند و خودروهای انژکتوری جایگزین آنها شد، مصرف سوخت و آلایندگی ناشی از تردد خودروها کاهش قابل ملاحظه‌ای یافت.
وی با بیان اینکه کیفیت گازوئیل پائین است و بخشی از آلایندگی نیز به آن باز میگردد، گفت: در مقابل خودروسازان به دلیل صرفه اقتصادی تولید خودروهای قدیمی، خودروهایی تولید می‌کنند که ۲۵ سال پیش از چرخه تولید شرکت‌های بزرگ خودروساز خارج شده‌اند.
مدیر صنایع خودرویی ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت اضافه کرد: خودروسازان می‌گویند جایگزینی این خودروها و ارتقای استاندارد هزینه‌بر است در صورتی که در چرخه رشد و توسعه خودروسازی بخشی از هزینه به رشد و ارتقای فن‌آوری اختصاص دارد اما خودروسازان بدون چشم‌انداز مشخصی تنها به تولید بیشتر و سود بیشتر ناشی از آن می‌اندیشند.
سخنگوی ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت افزود: هر خودرو یک چرخه زندگی دارد که پس از آن خودروی با تکنولوژی جدید باید جایگزین آن شود و این اتفاق ارتباطی به سوخت ندارد و از جمله حقوق طبیعی مردم محسوب می‌شود.
وی تصریح کرد: حتی قطعه‌سازان چینی هم بر روی تامین قطعات خودروهای قدیمی تولید ایران سرمایه‌گذاری و بخشی از قطعات مورد نیاز خودروسازان را تامین می‌کنند که به نظر می‌رسد در صورت جایگزینی خودروهای جدید در خطوط تولید حتی به اشتغال‌زایی داخلی هم کمک شود.
*مصرف خودروهای داخلی ۲۰ تا ۳۰ درصد بالاتر از متوسط جهانی
مدیر صنایع خودرویی ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت در ادامه متوسط مصرف سوخت خودروهای داخلی بر مبنای تایید سازمان استاندارد را حدود ۸.۵ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر اعلام کرد و افزود: در دنیا متوسط استاندارد مصرف سوخت ۶.۵ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر است که متوسط مصرف سوخت در ایران ۲ لیتر یعنی بین ۲۰ تا ۳۰ درصد از متوسط جهانی بیشتر است.
هاشمی تصریح کرد: هدفمندی یارانه‌ها با تفکر و تدابیر خوبی شروع شد اما خودروسازان نتوانستند خود را با آن تطبیق داده و خودروهای کم مصرف جدید تولید و عرضه کنند.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و چهارم دی ۱۳۹۰ساعت 16:22  توسط رام  | 

خودروی بسیار کوچک مینی !

اگر چه نمی توان مینی رودستر را خودرویی جدید ارزیابی کرد ولی باید گفت که طراحان آن تلاش کرده اند با اعمال برخی تغییرات بسیار جزیی از فرصت رونمایی آن در نمایشگاه دیترویت استفاده کنند. در واقع مینی می کوشد با جلب نظر بازدید کنندگان مقدمات را برای صادرات رودستر به بازارهای خارجی اماده کند.

 http://www.deshow.net/d/file/car/2009-09/mini-roadster-concept-2009-712-14.jpg

مینی رودستر 3728 میلی متر طول، 1838 میلی متر عرض و 1390 میلی متر ارتفاع دارد. گفتنی است که ارتفاع این خودرو حدود 25 میلی متر کم تر از خودروی کابریولت است.

 

این خودروکه در نمایشگاه سال 2012 دیترویت نیز رونمایی شده بود. تغییرات مشهودی ندارد و همچنان رقیب مزدا Mx-5 و سیتروئنDs3 می باشد.

 http://www.bmwblog.com/wp-content/uploads/MINI-Coupe-Roadster-18.JPG

مینی رودستر دارای یک موتور 1.6 لیتری چهار سیلندر بنزین سوز به توان 121 اسب بخار است. اما نسخه مجهز به سامانه توربو شارژ آن دارای 181 اسب بخار توان می باشد. همچنین نسخه ای از آن که توسط جان کوپر تیون شده 208 اسب بخار توان دارد.

 

هنوز جزئیات بیشتری درباره تغییرات هر چند جزیی این مدل رونمایی شده در امریکا در دسترس نیست.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و چهارم دی ۱۳۹۰ساعت 0:25  توسط رام  | 

سه دستاورد بی نظیر پورشه در ديترویت

بالاخره بعد از مدت ها از اعلام رونمایی خودروهای کارراکا بریولت و کاررا اس کابریولت درنمایشگاه بین المللی اتومبیل امریکای شمالی (NAIAS) که در ديترویت برگزار می شود.

 http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/0a/2010_Blue_Porsche_911_Speedster_997_Mondial_Paris_4013x2675.jpg/250px-2010_Blue_Porsche_911_Speedster_997_Mondial_Paris_4013x2675.jpg

روز موعد فرا رسید و غرفه پورشه از بازدید کنندگان خودروهای مذکور که در کنار دو مدل کروک و پانامرا GTS رونمایی شده بودند. استقبال کرد.

 http://www.carblog.co.za/wp-content/uploads/2009/05/porsche-911-carrera-cabriolet.jpg

پورشه کاررا کابریولت دارای یک موتور 3.4 لیتری به توان 350 اسب بخار است. موتور 3.8 لیتری کاررا کابریولت اس نیز قابلیت تولید 400 اسب بخار توان دارد. هر دوی این موتورها نیروی تولیدیشان را از طریق یک جعبه دنده هفت سرعته دستی به محور عقب انتقال می دهند. صفر تا صد کیلومتر این دو خودرو به ترتیب 5.0 و 4.7 ثانیه می باشد.

 

قرار است این دو خودرو با قیمت های 100532 و 114931 یورو از ماه مارس 2012 در نمایندگی های فروش آلمان عرضه شوند.

 http://reviews.cnet.com/i/tim/2011/11/17/PanameraGTS_SS02_610x457.JPG

پانامرا GTS نیز مجهز به یک موتور قدرتمند هشت سیلندر به ظرفیت 4.8 لیتر می باشد که قادر است 430 اسب بخار توان داشته باشد. بیشینه گشتاور این خودرو در دور موتور 6700 حدود 384 پوند فوت است. صفر تا صد کیلومتر پانامرا 4.3 ثانیه و بیشینه آن 178 مایل بر ساعت می باشد.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و چهارم دی ۱۳۹۰ساعت 0:22  توسط رام  | 

مطالب قدیمی‌تر